Վերջին յոթ տարիներին Հայաստանում առաջընթաց է գրանցվել ներառական կրթության, միգրանտների ինտեգրման եւ հակախտրական օրենսդրության ոլորտներում, նշվել է Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի եւ անհանդուրժողության դեմ պայքարի հանձնաժողովի (ЕКРН) այսօր հրապարակված զեկույցում։
ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում նշվել է, որ որոշ հարցեր դեռ անհանգստություն են առաջացնում, «օրինակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հավասարության հարցերի լիակատար մանդատի բացակայությունը, ատելության լեզվի դեմ անբավարար միջոցները, խտրականությունը եւ բուլինգը դպրոցներում, ինչպես նաեւ հավասարության մասին օրենքի ընդունման ձգձգումը եւ այն փաստը, որ այն չի ընդգրկում խտրականության բոլոր նշանները»։
«Որպես դրական պահ ЕКРН-ն նշել է արտակարգ միջոցները ներառական կրթության ոլորտում՝ ուղղված ուսման շարունակմանը սակավ ապահովված դպրոցականների 80 տոկոսի համար գյուղական շրջաններում, որոնք տուժել են տարրական եւ միջնակարգ դպրոցների փակման պատճառով քովիդի համավարակի հետ կապված։ Իրականացվում են բարեփոխումներ կրթության ոլորտում, ներառյալ դպրոցների նորոգումը եւ ուսուցիչների պատրաստման բարելավումը։ Տարբեր մասնագետների համար, այդ թվում ոստիկանության աշխատակիցների, քննիչների, դատախազների եւ դատավորների, կազմակերպվել են թրենինգներ ատելության կամ խտրականության հիման վրա թշնամանքի/հանցագործությունների լեզվի ուղղությամբ։
Նոր քրեական օրենսդրությունը պարունակում է դրույթներ խտրականության եւ ատելության հիմքով հանցագործությունների դեմ պայքարի մասին՝ պաշտպանվող հատկանիշների բաց ցուցակով, ներառյալ «ռասան», մաշկի գույնը, պատկանելությունն էթնիիկ փոքրամասնությանը, կրոնին եւ «անձնական ու սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներ»։
Միգրանտների համար ստեղծվել է անվճար բջջային հավելված (MigApp), ընդունվել են հատուկ միջոցներ միգրանտների երեխաներին դպրոցական համակարգում ինտեգրելու համար, իսկ 2022թ. հունվարին նոր էլեկտրոնային պլատֆորմի գործարկումը աշխատանքի թույլտվություն ստանալու հայտարարությունների գրանցման համար զգալիորեն հեշտացրել է աշխատանքի հասանելիությունը միգրանտների համար։
Սակայն, ինչպես նշել է ЕКРН-ն, Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը գրեթե բողոքներ չի ստացել խտրականության վերաբերյալ համապարփակ հակախտրական օրենսդրական դրույթների բացակայության պատճառով։ Իր հաշվետվությունում ЕКРН-ն խորհուրդ է տալիս օրենսդրորեն Մարդու իրավունքների պաշտպանին օժտել լիակատար հավասարության ապահովման լիազորություններով։
Գոյություն չունի հատուկ համակարգ խտրականության եւ բուլինգի դեմ պայքարի համար, հատկապես ուսանողների վերաբերյալ, որոնք ԼԳԲՏ հանրույթի ներկայացուցիչներ են։ Նկատվում է հավասարության հարցերի մասին անբավարար իրազեկում սովորողների եւ դպրոցական անձնակազմի շրջանում։ Իշխանությունները որեւէ նախաձեռնություն եւ աջակցություն չեն ցուցաբերել ատելության լեզվին դիմակայելու համար հակախոսքի եւ այլընտրանքային խոսքի միջոցով, նշել է ЕКРН-ն։ Խորհուրդ է տրվել ստեղծել արդյունավետ դպրոցական քաղաքականություն եւ բուլինգի, հատկապես հոմոֆոբ հարձակումների կանխման, մոնիթորինգի եւ արձագանքման մեխանիզմներ։ Իշխանությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն նաեւ ինտերնետում թշնամանքի լեզուն կանխելու համար։
Իշխանությունները պետք է ապահովեն, որպեսզի հավասարության մասին օրենքի նախագիծն ընդունվի խելամիտ ժամկետում եւ նախատեսի արդյունավետ, չափակից եւ զսպող պատժամիջոցներ խտրականության դեպքերի համար։ Օրենքը նաեւ պետք է հստակ ընդգրկի խտրականության բոլոր հիմքերը, որոնք կապ ունեն ЕКРН-ի հետ, ներառյալ սեռական կողմնորոշումը, գենդերային ինքնությունը եւ սեռային հատկանիշները, ինչն «անհրաժեշտ է ԼԳԲՏ հանրույթի ավելի արդյունավետ պաշտպանության համար»,- նշել է ЕКРН-ն։
ЕКРН-ն նաեւ խորհուրդ է տալիս իշխանություններին գերակա ուշադրութուն հատկացնել ԼԳԲՏ հանրույթի հավասարությանը, նշվել է զեկույցում։
«Համասեռամոլությունը չպետք է դիտարկվի եւ գրանցվի որպես հոգեկան խանգարում, ԼԳԲՏ-աֆոբ դիսկուրսը քաղաքական ոլորտում չպետք է անվիճելի մնա։
ЕКРН-ն իր հաշվետվությունում այնուհետեւ խորհուրդ է տալիս իշխանություններին գերակա կարգով ընդունել Ինտեգրման ռազմավարություն, որն ուղեկցվելու է ֆինանսական ռեսուրսներով եւ պոտենցիալի ավելացման միջոցառումներով, որոնք կապահովեն կոնկրետ գործողությունների արդյունավետ իրականացում փախստականների, ապաստան փնտրող անձանց եւ միգրանտների, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ անձանց կամ անձանց խմբերի համար, ներառյալ լեզվական դասընթացները, քաղաքացիական կողմնորոշման դասընթացները»,- ընդգծվել է Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի եւ անհանդուրժողության դեմ պայքարի հանձնաժողովի հաշվետվությունում։

За последние семь лет в Армении был достигнут прогресс и разработаны хорошие практики в области инклюзивного образования, интеграции мигрантов и антидискриминационного законодательства, говорится в опубликованном сегодня новом докладе комиссии Совета Европы по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ЕКРН).
При этом в докладе комисси СЕ отмечается, что некоторые вопросы все еще вызывают беспокойство, «например, отсутствие полного мандата по вопросам равенства у института Защитника прав человека, недостаточные меры против языка ненависти, дискриминации и буллинга в школах, а также задержки с принятием Закона о равенстве и тот факт, что он не охватывает все признаки дискриминации».
«В качестве положительного момента ЕКРН отмечает чрезвычайные меры в области инклюзивного образования, направленные на обеспечение продолжения обучения для 80% школьников из малообеспеченных семей в сельских районах, пострадавших от закрытия школ начального и среднего образования в связи с пандемией Ковид-19. Проводятся реформы в сфере образования, включая ремонт школ и усиление подготовки учителей. Для различных специалистов, в том числе для сотрудников полиции, следователей, прокуроров и судей, были организованы тренинги по борьбе с языком вражды/преступлениями на почве ненависти или дискриминации.
Новое уголовное законодательство содержит положения о борьбе с дискриминацией и преступлениями на почве ненависти с открытым списком защищаемых признаков, включая «расу», цвет кожи, принадлежность к этническому меньшинству, религию и «другие обстоятельства личного и социального характера».
Для мигрантов было разработано бесплатное мобильное приложение (MigApp), приняты специальные меры для обеспечения интеграции детей мигрантов в школьную систему, а запуск в январе 2022 года новой электронной платформы для регистрации заявлений на получение разрешения на работу значительно упростил доступ мигрантов к работе.
Однако, как отмечает ЕКРН, институт Защитника прав человека практически не получал жалоб на дискриминацию, в основном из-за отсутствия всеобъемлющих антидискриминационных законодательных положений. В своем отчете ЕКРН рекомендует законодательно наделить Защитника прав человека полномочиями по обеспечению полного равенства.
Не существует специальной системы для борьбы с дискриминацией и буллингом в образовании, особенно по отношению к студентам, являющимся представителями ЛГБТ-сообщества. Наблюдается недостаточная осведомленность о вопросах равенства среди учащихся и школьного персонала. Власти не предпринимали никаких инициатив и не оказывали поддержки для противодействия языку ненависти посредством контрречи и альтернативной речи, отмечает ЕКРН. ЕКРН рекомендует разработать эффективную школьную политику и механизмы для предотвращения, мониторинга и реагирования на буллинг, в частности, на гомофобные нападения. Власти также должны принять меры по предотвращению и пресечению языка вражды в Интернете, в том числе путем обеспечения прозрачности, ясности и предсказуемости процедур и условий удаления, а также правил ответственности, налагаемых на интернет-посредников.
Власти должны обеспечить, чтобы проект закона о равенстве был принят в разумные сроки и предусматривал эффективные, соразмерные и сдерживающие санкции за случаи дискриминации. Закон также должен четко охватывать все основания для дискриминации, имеющие отношение к ЕКРН, включая сексуальную ориентацию, гендерную идентичность и половые признаки, что «абсолютно необходимо для обеспечения более эффективной защиты ЛГБТ-сообщества от дискриминации»», - отмечает ЕКРН.
ЕКРН также рекомендует властям уделять приоритетное внимание равенству ЛГБТ-сообщества, говорится в докладе.
«Гомосексуальность не должна рассматриваться и регистрироваться как психическое расстройство, а ЛГБТ-фобский дискурс в политической сфере не должен оставаться бесспорным.
В своем отчете ЕКРН далее рекомендует властям в приоритетном порядке принять Стратегию интеграции, сопровождаемую соответствующими финансовыми ресурсами и мероприятиями по наращиванию потенциала, которые обеспечат эффективное осуществление конкретных действий по поддержке беженцев, лиц, ищущих убежище, и мигрантов, а также любых других лиц или групп лиц в аналогичной ситуации, включая, среди прочего, языковые курсы и курсы гражданской ориентации», - подчеркивается в отчете Комиссии Совета Европы по по борьбе с расизмом и нетерпимостью.