Վերջին յոթ տարիներին Հայաստանում առաջընթաց է գրանցվել ներառական կրթության, միգրանտների ինտեգրման եւ հակախտրական օրենսդրության ոլորտներում, նշվել է Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի եւ անհանդուրժողության դեմ պայքարի հանձնաժողովի (ЕКРН) այսօր հրապարակված զեկույցում։
ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում նշվել է, որ որոշ հարցեր դեռ անհանգստություն են առաջացնում, «օրինակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հավասարության հարցերի լիակատար մանդատի բացակայությունը, ատելության լեզվի դեմ անբավարար միջոցները, խտրականությունը եւ բուլինգը դպրոցներում, ինչպես նաեւ հավասարության մասին օրենքի ընդունման ձգձգումը եւ այն փաստը, որ այն չի ընդգրկում խտրականության բոլոր նշանները»։
«Որպես դրական պահ ЕКРН-ն նշել է արտակարգ միջոցները ներառական կրթության ոլորտում՝ ուղղված ուսման շարունակմանը սակավ ապահովված դպրոցականների 80 տոկոսի համար գյուղական շրջաններում, որոնք տուժել են տարրական եւ միջնակարգ դպրոցների փակման պատճառով քովիդի համավարակի հետ կապված։ Իրականացվում են բարեփոխումներ կրթության ոլորտում, ներառյալ դպրոցների նորոգումը եւ ուսուցիչների պատրաստման բարելավումը։ Տարբեր մասնագետների համար, այդ թվում ոստիկանության աշխատակիցների, քննիչների, դատախազների եւ դատավորների, կազմակերպվել են թրենինգներ ատելության կամ խտրականության հիման վրա թշնամանքի/հանցագործությունների լեզվի ուղղությամբ։
Նոր քրեական օրենսդրությունը պարունակում է դրույթներ խտրականության եւ ատելության հիմքով հանցագործությունների դեմ պայքարի մասին՝ պաշտպանվող հատկանիշների բաց ցուցակով, ներառյալ «ռասան», մաշկի գույնը, պատկանելությունն էթնիիկ փոքրամասնությանը, կրոնին եւ «անձնական ու սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներ»։
Միգրանտների համար ստեղծվել է անվճար բջջային հավելված (MigApp), ընդունվել են հատուկ միջոցներ միգրանտների երեխաներին դպրոցական համակարգում ինտեգրելու համար, իսկ 2022թ. հունվարին նոր էլեկտրոնային պլատֆորմի գործարկումը աշխատանքի թույլտվություն ստանալու հայտարարությունների գրանցման համար զգալիորեն հեշտացրել է աշխատանքի հասանելիությունը միգրանտների համար։
Սակայն, ինչպես նշել է ЕКРН-ն, Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը գրեթե բողոքներ չի ստացել խտրականության վերաբերյալ համապարփակ հակախտրական օրենսդրական դրույթների բացակայության պատճառով։ Իր հաշվետվությունում ЕКРН-ն խորհուրդ է տալիս օրենսդրորեն Մարդու իրավունքների պաշտպանին օժտել լիակատար հավասարության ապահովման լիազորություններով։
Գոյություն չունի հատուկ համակարգ խտրականության եւ բուլինգի դեմ պայքարի համար, հատկապես ուսանողների վերաբերյալ, որոնք ԼԳԲՏ հանրույթի ներկայացուցիչներ են։ Նկատվում է հավասարության հարցերի մասին անբավարար իրազեկում սովորողների եւ դպրոցական անձնակազմի շրջանում։ Իշխանությունները որեւէ նախաձեռնություն եւ աջակցություն չեն ցուցաբերել ատելության լեզվին դիմակայելու համար հակախոսքի եւ այլընտրանքային խոսքի միջոցով, նշել է ЕКРН-ն։ Խորհուրդ է տրվել ստեղծել արդյունավետ դպրոցական քաղաքականություն եւ բուլինգի, հատկապես հոմոֆոբ հարձակումների կանխման, մոնիթորինգի եւ արձագանքման մեխանիզմներ։ Իշխանությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն նաեւ ինտերնետում թշնամանքի լեզուն կանխելու համար։
Իշխանությունները պետք է ապահովեն, որպեսզի հավասարության մասին օրենքի նախագիծն ընդունվի խելամիտ ժամկետում եւ նախատեսի արդյունավետ, չափակից եւ զսպող պատժամիջոցներ խտրականության դեպքերի համար։ Օրենքը նաեւ պետք է հստակ ընդգրկի խտրականության բոլոր հիմքերը, որոնք կապ ունեն ЕКРН-ի հետ, ներառյալ սեռական կողմնորոշումը, գենդերային ինքնությունը եւ սեռային հատկանիշները, ինչն «անհրաժեշտ է ԼԳԲՏ հանրույթի ավելի արդյունավետ պաշտպանության համար»,- նշել է ЕКРН-ն։
ЕКРН-ն նաեւ խորհուրդ է տալիս իշխանություններին գերակա ուշադրութուն հատկացնել ԼԳԲՏ հանրույթի հավասարությանը, նշվել է զեկույցում։
«Համասեռամոլությունը չպետք է դիտարկվի եւ գրանցվի որպես հոգեկան խանգարում, ԼԳԲՏ-աֆոբ դիսկուրսը քաղաքական ոլորտում չպետք է անվիճելի մնա։
ЕКРН-ն իր հաշվետվությունում այնուհետեւ խորհուրդ է տալիս իշխանություններին գերակա կարգով ընդունել Ինտեգրման ռազմավարություն, որն ուղեկցվելու է ֆինանսական ռեսուրսներով եւ պոտենցիալի ավելացման միջոցառումներով, որոնք կապահովեն կոնկրետ գործողությունների արդյունավետ իրականացում փախստականների, ապաստան փնտրող անձանց եւ միգրանտների, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ անձանց կամ անձանց խմբերի համար, ներառյալ լեզվական դասընթացները, քաղաքացիական կողմնորոշման դասընթացները»,- ընդգծվել է Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի եւ անհանդուրժողության դեմ պայքարի հանձնաժողովի հաշվետվությունում։

In the last seven years, progress has been made in Armenia in inclusive education, integration of migrants, and anti-discrimination law, notes the report on the country published Tuesday by the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) of the Council of Europe.
The aforesaid commission's report, however, noted that some issues still cause concern. For example, the lack of a full mandate on equality issues for the Human Rights Defender Institute, insufficient measures against hate speech, discrimination and bullying in schools, as well as the delay in the adoption of the equality law and the fact that it does not cover all signs of discrimination.
As a positive moment, ECRI noted the emergency measures in inclusive education aimed at continuing education for 80 percent of underprivileged schoolchildren in rural areas, which were affected by the closure of primary and secondary schools due to the covid pandemic. Reforms are underway in the education sector, including renovating schools and improving teacher training. Trainings on the language of hate/crimes based on hate or discrimination have been organized for various professionals, including police officers, investigators, prosecutors, and judges.
The new criminal law contains provisions to combat discrimination and hate crimes, with an open list of protected characteristics, including "race," skin color, belonging to an ethnic minority, religion, and other circumstances of a personal and social nature.
A free mobile app (MigApp) for migrants was created, special measures were taken to integrate migrant children into the school system, and the launch of a new electronic platform for registering work permit announcements in January 2022 significantly facilitated access to work for migrants.
However, as noted by ECRI, the Institute of Human Rights Defender received almost no complaints about discrimination due to the lack of comprehensive anti-discrimination law. In its report, ECRI recommends that the ombudsperson of Armenia be legislatively empowered to ensure full equality.
There is no special system for combating discrimination and bullying in Armenia, especially regarding students who are representatives of the LGBT community. There is insufficient awareness of equality issues among students and school staff. The authorities have not shown any initiative or support to counter hate speech through counter-speech and alternative speech, ECRI noted. It was recommended to create effective school policies and mechanisms for preventing, monitoring and responding to bullying, especially homophobic attacks. The authorities should also take measures to prevent hate speech on the internet.
The Armenian authorities should ensure that the draft law on equality is adopted within a reasonable time and provides for effective, moderate, and deterrent sanctions for cases of discrimination. The law should also clearly cover all grounds of discrimination related to ECRI, including sexual orientation, gender identity and sexual characteristics, which is necessary for more effective protection of the LGBT community, ECRI said.
Also, ECRI advises the Armenian authorities to give priority attention to the equality of the LGBT community, the report stated.
Homosexuality should not be considered and registered as a mental disorder, LGBT-aphobic discourse should not remain uncontested in the political sphere, it said.
In its report, ECRI then recommends that the Armenian authorities adopt an integration strategy as a matter of priority, accompanied by financial resources and capacity-building measures that will ensure the effective implementation of specific actions for refugees, asylum seekers and migrants, as well as any other persons or groups of persons—including language courses,  and civic orientation courses.