Հայաստանի զինված ուժերը, հոկտեմբերի 5-ին, պատժիչ գործողություններ են իրականացրել ադրբեջանական ստորաբաժանումների դեմ, որոնց արդյունքում սպանվել է ադրբեջանցի երկու զինծառայող:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ ադրբեջանցի դիպուկահարների յուրաքանչյուր սադրանքից հետո Հայաստանի զինված ուժերը ձեռնարկում են պատժիչ գործողություններ: «Դրանք թերեւս հետագա սադրանքները կանխարգելելու լավագույն ձեւն են: Եւ եթե այդ պատժիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմում լինում են կորուստներ, ապա դրա ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»,- նշել է Կարապետյանը` հաստատելով, որ երեկ էլ պատժիչ գործողություններ են իրականացվել:
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Տերտերի եւ Թովուզի շրջանների ուղղությամբ տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում զոհվել են 20-ամյա զինվոր Նովրուզ Ալիեւն ու 22-ամյա սերժանտ Սուլեյման Ասքերովը:
«Յուրաքանչյուր օր հակառակորդը միջինը 40-50 անգամ խախտում է հրադադարի ռեժիմը` մի քանի հարյուր կրակոց արձակելով: Հայկական կողմը անկանոն կրակներին չի պատասխանում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում պատժիչ գործողություններ է իրականացնում: Վերջին շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը զգալիորեն ավեացրել է հրադադարի ռեժիմի խախտումները, իսկ երեկվա դիպուկահար գործողությունները հերթական արկածախնդրությունն են»,- նշեց Կարապետյանը
Ինչպես արդեն հայտնել է NEWS.am-ը, հոկտեմբերի 5-ին, Ժամը 17.00-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, գլխի շրջանում ստանալով հրազենային մահացու վիրավորում, զոհվել է պաշտպանության բանակի զինծառայող, 24-ամյա ՅուրիԱրամի Սարգսյանը:
Իսկ արդեն Հայաստանի հետ սահմանին, ժամը 12:50-ի սահմաններում Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետում հրազենային վիրավորում են ստացել ժամկետային զինծառայողներ Հենրիկ Ռաֆիկի Խաչատրյանը եւ Խաչատուր Հրանտի Սուքիասյանը: Հայկական կողմը հետաքննություն է իրականացնում:
Դավիթ Կարապետյանը նաեւ հայտնեց, որ վիրավոր զինվորները տեղափոխվել են Երեւանի կենտրոնական հոսպիտալ: Նրանցից մեկի վիճակը միջին ծանրության է, մյուսը թեթեւ վնասվածք է ստացել: Երկուսն էլ ապաքինվում են:

YEREVAN. – Armenia’s Armed Forces on Wednesday took punitive actions against Azerbaijani subdivisions and, as a result, two Azerbaijani servicemen were killed.
Armenia’s Armed Forces launch punitive operations after each provocation by Azerbaijani snipers, MOD Press Secretary Davit Karapetyan told Armenian News-NEWS.am. “And if there are losses from the Azerbaijani side as a result of those punitive operations, the whole responsibility falls on Azerbaijan,” he noted.
According to Azerbaijani media, 20-year-old soldier Novruz Aliyev and 22-year-old sergeant Suleyman Askerov were killed after a fire exchange in the direction of Terter and Tovus regions.
“On the average, the adversary violates the ceasefire 40-50 times each day. And it has considerably increased ceasefire violations in the past week,” Davit Karapetyan stated.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, Karabakh Defense Army’s 24-year-old soldier Yuri Sargsyan was killed, on Wednesday at 5 p.m., at an eastern military unit of the Karabakh-Azerbaijani line of contact. Sargsyan had received a severe wound to his head.
And at Armenia’s border also on the same day, conscripts Henrik Khachatryan (born in 1992) and Khachatur Sukiasyan (born in 1992) were injured by sniper shots at 12.50 p.m. at Chinari village of Armenia’s Tavush Region. The Armenian side has launched an inquiry.
Davit Karapetyan also informed that the wounded soldiers are transferred to Armenian capital Yerevan’s Central Hospital. They are recovering.