Հացահատիկի գործարքից Ռուսաստանի դուրս գալը պարտադիր չէ, որ ենթադրի ցորենի գնի բարձրացում Հայաստանի համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 1-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը։
Նրա խոսքով, Մոսկվայի որոշումը, անկասկած, կազդի համաշխարհային գների վրա, սակայն Հայաստանի համար հացահատիկի ինքնարժեքն ուղղակիորեն կապված չէ միջազգային գների հետ, քանի որ հանրապետությունն այն գրեթե ամբողջությամբ ներկրում է Ռուսաստանից։
«Անցյալ տարվա փորձը ցույց տվեց, որ Հայաստանում միջազգայինի հետ համեմատելի գնաճային ռիսկեր չեն եղել, ուստի այս անգամ էլ չենք սպասում»,- ասաց Նուրբեկյանը։
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) տվյալներով՝ 2022 թվականին, 2021 թվականի համեմատ, հացահատիկի համաշխարհային գների ինդեքսը աճել է մոտ 18%-ով, մինչդեռ Հայաստանում ալյուրի և հացահատիկի գները. 2022 թվականին աճել է ընդամենը 8%-ով։
Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Հայկ Ավետիսյանն իր հերթին նշել է, որ կարող է լինել նույնիսկ գների անկումը, քանի որ ռուսական հացահատիկի ավելցուկ կարող է առաջանալ՝ շուկա արտահանման խնդիրների պատճառով: Գործընկեր երկրների համար գինը կարող է նվազել. Բայց սա միակ սցենարը չէ, այլ հավանականներից մեկը, նշել է նա։

Выход России из зерновой сделки необязательно подразумевает под собой подорожание пшеницы для Армении. Об этом заявил на пресс-конференции 1 августа заместитель председателя Центрального банка Армении Армен Нурбекян.
Как заявил Нурбекян, решение Москвы, несомненно, повлияет на мировые цены, но для Армении себестоимость зерна напрямую не связана с международными ценами, поскольку республика почти полностью импортирует его из России.
«Опыт прошлого года показал, что в Армении инфляционных рисков, сравнимых с международными, не было, поэтому и на этот раз мы их не ожидаем», - заключил замглавы ЦБ РА.
Отметим, что, согласно данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), в 2022 г. в сравнении с 2021 г. индекс мировых цен на зерно вырос примерно на 18%, в то время как цены на муку и зерно в Армении за 2022-й выросли всего на 8%.
В свою очередь, начальник управления денежно-кредитной политики ЦБ Армении Айк Аветисян заметил, что может быть даже спад цен, поскольку на российском рынке может образоваться избыток зерна из-за проблем с вывозом. Цена для стран-партнеров может снизиться. Но это не единственный сценарий, а один из возможных, заключил он.