Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, 1962թ. ծնված Ռաշիդ Բեգլարյանը այսօր ձերբակալվել է ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից Աղավնո գյուղի մոտակայքում: NEWS.am-ին
հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
Նա 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանվել է Շուշի քաղաքից, իսկ վերջին օրերին գտնվում էր Շուշիի շրջանի Հին շեն գյուղում: Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ մոլորվելու հետևանքով ընկել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ:
Հանգամանքները ճշտվում են լիազոր մարմինների կողմից: Արցախի իշխանությունները տեղեկացրել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին միջադեպի մասին:

According to Azerbaijani sources, Rashid Beglaryan, a citizen of the Republic of Artsakh, born in 1962, was detained today by the Azerbaijani Border Service near the village of Aghavno, Artsakh information headquarters informed Armenian News-NEWS.am.
He was displaced from Shushi city as a result of the 2020 war, and in recent days resided in Old Shen village of Shushi Province. According to preliminary information, he fell under Azerbaijani control as a result of getting lost.
The circumstances are being investigated by the authorized bodies. The Artsakh authorities informed the Russian peacekeeping forces about the incident.