Շատերն ասում են, որ Երեւանի ավագանու ընտրություններին 130 հազար մարդ ավելի քիչ է մասնակցել, քան 2018թ., այսինքն՝ համեմատություն են անցկացնում։ Բայց այդ համեմատությունը ճիշտ չէ, քանի որ 2018թ. նկատվում էր հեղափոխական էյֆորիա, հետեւաբար քաղաքացիներն ավելի ակտիվ էին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Ցածր մասնակցությունն այս ընտրություններին պայմանավորված է հեղափոխական էյֆորիայի, զանգվածային կաշառքի բացակայությամբ։ Քաղաքական ուժերի ներկայացրած ծրագրերն այնքան էլ գրավիչ չէին։ Եթե ընտրությունները բովանդակալից լինեին, ապա մասնակցությունն այլ կլիներ։
Բացի այդ, մարդկանց մեջ նկատվում է անտարբերություն երկրի ճակատագրի հանդեպ։ Նրանք չեն հավատում, որ ընտրությունների միջոցով կարելի է փոխել իշխանությունը»,- նշել է փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ ընտրություններում գրանցվել է ցածր մասնակցություն՝ 28,46 տոկոս (ընտրատուփերին մոտեցել է ընդամենը 234 553 ընտրող 824 250-ից)։

Многие говорят, что явка на выборах в Совет старейшин Еревана оказалась на 130 тыс. меньше, чем в 2018 году, то есть проводят сравнение. Но это сравнение неправильное, поскольку в 2018 году наблюдалась революционная эйфория, поэтому граждане были активнее. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил политтехнолог Армен Бадалян.
«Низкая явка на этих выборах обусловлена отсутствием революционной эйфории, массовых подкупов. Предложенные политическими силами программы оказались не настолько привлекательными. Если бы выборы были содержательными, то явка была бы иной.
Кроме того, у людей наблюдается равнодушие к судьбе страны. Они не верят, что путем выборов можно сменить власть», – отметил эксперт.
Напомним, что на выборах зафиксирована низкая явка – 28,46% (к урнам для голосования пришли лишь 234553 избирателя из 824250).