Սեպտեմբերի 18-ին ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Ի շարունակություն երկու նախարարների՝ օգոստոսի վերջին կայացած հեռախոսազանգի՝ Արարատ Միրզոյանը և Էլինա Վալտոնեն առավել մանրամասն քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հարցեր՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների, օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված առաջնահերթությունների վրա: Այս համատեքստում ընդգծվել է առավել հավակնոտ քաղաքական օրակարգի ձևավորման հարցում երկուստեք առկա պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը: Նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ է նշել Ֆինլանդիայի ներկայացվածությունը Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության կազմում:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից 9 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, 120 հազար բնակչության բոլոր հիմնարար իրավունքների խախտումները: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժի վերականգնման հրատապությունըը: Կարևորելով մինչ օրս ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հնչած հասցեական ուղերձները՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի դադարեցմանն ուղղված հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan on Monday met with Elina Valtonen, the Minister of Foreign Affairs of Finland. The meeting took place within the framework of the 78th session of the UN General Assembly in New York, informs the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
As a continuation of the phone call between the two FMs held at the end of August, Mirzoyan and Valtonen discussed in more detail the issues of expanding the bilateral agenda based on democratic values and priorities aimed at strengthening the rule of law. In this context, the willingness of both sides to form a more ambitious political agenda was emphasized.
The interlocutors touched also upon Armenia-EU cooperation. FM Mirzoyan commended the participation of Finland in the EU civilian monitoring mission in Armenia.
The issues of regional security and stability were touched upon, too. Ararat Mirzoyan emphasized the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's nine-months-long illegal blockade of the Lachin corridor and the violations of all fundamental rights of the 120,000 people of Nagorno-Karabakh. The urgency of restoring unimpeded movement through the Lachin corridor in two directions in accordance with the legally binding Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6 was emphasized. Stressing the messages delivered by the EU and its member states so far, the Minister of Foreign Affairs of Armenia stressed the need for clear steps to stop Azerbaijan's unconstructive pattern of behavior.