Կրկին ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային դերակատարները պետք է ապահովեն Լաչինի միջանցքի լիակատար վերագործարկումը մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների երկու ուղղություններով անվտանգ և անարգել տեղաշարժի համար՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումների: Այս մասին  հայտարարություն է Արցախի ԱԳՆ-ն ՝ Արցախ հումանիտար բեռ ուղարկելու կապակցությամբ:
«2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տրանսպորտային միջոցներով Լաչինի միջանցքով և Ակնա (Աղդամ)- Ստեփանակերտ ճանապարհով Արցախ է բերվել շուրջ 28 տոննա հումանիտար բեռ, որը պարունակում է ցորենի ալյուր, բժշկական պարագաներ և հիգիենայի միջոցներ: Այս մարդասիրական առաքելությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ երկարատև քննարկումների արդյունք է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը:
Միևնույն ժամանակ հարկ է ընդգծել, որ Արցախը դեռևս շարունակում է պաշարված մնալ՝ զրկված լինելով Հայաստանից գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից և հանրապետության ժողովրդի բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու հնարավորությունից: Անհրաժեշտ է նշել, որ վատթարացող հումանիտար աղետը հնարավոր չէ կանգնեցնել առանց սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հուսալի և կանոնավոր մատակարարման:
Մարդասիրական բեռի այս առաքումը, որը կազմում է մինչև շրջափակումն օրական Արցախ ներմուծվող 400 տոննա ապրանքների 7 տոկոսից պակաս, ո՛չ ծավալով, ո՛չ էլ ներմուծվող ապրանքների տեսականիով չի կարող փոխարինել առևտրային բեռների կանոնավոր ապրանքաշրջանառությունը, որն անհրաժեշտ է Արցախի բնականոն կենսագործունեությունը և բնական զարգացումն ապահովելու համար:
Կրկին ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային դերակատարները պետք է ապահովեն Լաչինի միջանցքի լիակատար վերագործարկումը մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների երկու ուղղություններով անվտանգ և անարգել տեղաշարժի համար՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումների: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խոսել շրջափակման դադարեցման, ինչպես նաև բնականոն կենսագործունեության և Արցախի ժողովրդի անհատական ու հավաքական իրավունքների, այդ թվում՝ ազատ տեղաշարժի, առողջության, կրթության և զարգացման իրավունքի լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների հետագա վերականգնման մասին»:
Ադրբեջանը շարունակում է իր որդեգրած ագրեսիվ և ԼՂ էթնիկ զտմանն ուղղված քաղաքականությունը. Միրզոյան
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր որդեգրած ագրեսիվ և ԼՂ էթնիկ զտմանն ուղղված...
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ցեղասպանություն իրականացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել են քրվարույթներ
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը, ադրբեջանցիների կողմից կեղծ…
7 բուժառու Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստան
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախ վերադարձնել 6 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ...

Once again, we emphasise that international actors involved in the resolution of the Azerbaijan-Karabakh conflict must ensure the complete reinstatement of the operation of the Lachin Corridor, ensuring the free, safe and unimpeded movement of persons, vehicles and cargo in both directions, in line with the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the Orders of the International Court of Justice. Says the statement of Artsakh's Ministry of Foreign Affairs.
"On 18 September 2023, around 28 tons of humanitarian aid, comprising wheat flour, medical supplies and hygiene items, were transported to Artsakh through the Lachin Corridor and the Akna (Agdam) – Stepanakert road, using vehicles of the International Committee of the Red Cross. This humanitarian mission has been the result of extensive talks involving the International Committee of the Red Cross, the command of the Russian peacekeeping forces in Artsakh, and international mediators, and was undertaken in response to the extremely critical humanitarian  At the same time, it is important to emphasise that Artsakh continues to remain under siege, being deprived of essential gas and electricity supplies from Armenia and the ability to sustain the normal way of life of its population. It should be also stressed that, without reliable and regular deliveries of food and essential supplies, it is impossible to address the escalating humanitarian catastrophe. This humanitarian cargo delivery, amounting to less than 7% of the daily 400-ton import of goods to Artsakh before the blockade, falls significantly short of replacing the regular commercial deliveries, both in terms of volume and the diversity of essential goods needed to sustain a normal way of life and support the natural development of Artsakh.
Situation brought about by the complete blockade imposed by Azerbaijan.
Once again, we emphasise that international actors involved in the resolution of the Azerbaijan-Karabakh conflict must ensure the complete reinstatement of the operation of the Lachin Corridor, ensuring the free, safe and unimpeded movement of persons, vehicles and cargo in both directions, in line with the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the Orders of the International Court of Justice. Only in this case can we talk about the end of the blockade and the subsequent restoration of normal life conditions, enabling the full realisation of the individual and collective rights of the people of Artsakh, including their fundamental right to freedom of movement, access to healthcare, education and development. We remain hopeful that the collective diplomatic efforts of all involved parties will lead to the attainment of this paramount and pivotal objective,'' says the statement.