Սեպտեմբերի 20-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնասիո Կասիսի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկվել է սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր որդեգրած ագրեսիվ և ԼՂ էթնիկ զտմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ կարևորելով Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործության կանխման և ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հասցեագրման հրամայականը:
ԱԳ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակում միջազգային գործընկերների կողմից ցանկացած երկակի արձագանք Ադրբեջանի կողմից մեկնաբանվել է և կմեկնաբանվի որպես իր գործողություններում ամենաթողություն՝ ընդգծելով տարածաշրջանում կայունությամբ հետաքրքրված դերակատարների կողմից համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը։ Կարևորվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիության ապահովումը և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի լիարժեք գործունեության ապահովումը, որը խաթարվում էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ 9 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով։

On September 20, within the framework of the 78th session of the UN General Assembly in New York, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a meeting with Ignazio Cassis, the head of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation.
The Armenian Ministry of Foreign Affairs, as reported by NEWS.am, stated that the meeting involved a comprehensive discussion of the situation arising from another large-scale aggression initiated by Azerbaijan against the people of Nagorno Karabakh on the morning of September 19.
Minister Mirzoyan underscored that Azerbaijan is persisting in its adopted policy of aggression and ethnic cleansing in Nagorno Karabakh. He emphasized the utmost importance of preventing mass atrocities in Nagorno Karabakh and addressing the security and rights of its people.
Foreign Minister Mirzoyan pointed out that in the current situation, any ambivalent response from international partners would be perceived by Azerbaijan as a tacit approval of its actions. He stressed the necessity of a resolute response and clear actions from parties genuinely interested in the stability of the region.
The discussion also included humanitarian access to Nagorno Karabakh and the full functioning of the International Committee of the Red Cross, which had been obstructed by Azerbaijan's nine-month blockade of the Lachin Corridor.
Additionally, reference was made to the scheduled session of the UN Security Council on September 21.