«Ադրբեջանի կայծակնային հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայկական անկլավի վրա մեծացնում է ճնշումը ԵՄ-ի վրա՝ վերանայելու իր վիճելի գազային համաձայնագիրը էներգետիկ հարուստ երկրի հետ՝ պոտենցիալ բարդացնելով դաշինքի ջանքերը՝ հեռանալ ռուսական էներգակիրների արտահանումից»,- գրում է Politico-ն։
«Չորեքշաբթի օրը Ադրբեջանը փաստացի հարկադրեց կապիտուլյացիայի ենթարկվել անջատողական տարածաշրջանի զինված ուժերին... Սա հանգեցնում է Բրյուսելի վրա աճող ճնշման՝ վերանայելու Ադրբեջանի հետ իր շահութաբեր գազային գործարքը, որը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի անձնական նախագիծն է:
Անցյալ հուլիսին, Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժումից հետո, նա թռել էր Բաքու՝ հանդիպելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ այդ երկիրը անվանելով «հուսալի եւ վստահության արժանի գործընկեր» ռուսական հանածո վառելիքից հրաժարվելու մրցավազքում:
Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում Ադրբեջանը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը ԵՄ մատակարարել մոտ 20 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ՝ բլոկի տարեկան կարիքների մոտ 18 տոկոսը։ Բացի այդ, համաձայնեցվել են արևային և ջրածնային էներգիայի մի շարք նախագծեր՝ բավարարելու ԵՄ-ի մաքուր էներգիայի աճող պահանջարկը:
Այնուամենայնիվ, Եվրախորհրդարանն ուշադիր հետեւում է այդ հարաբերություններին եւ մի քանի անգամ քվեարկել է Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ սահմանափակումներ և արգելքներ սահմանելու օգտին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամում նրանց դերի համար:
Վերջին հայտարարությունը հրապարակվել է երեքշաբթի՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և մտահոգություն հայտնել, որ Ադրբեջանը կարող է օգտագործել «ռազմական էսկալացիան որպես պատրվակ՝ տեղի բնակչությանը հարկադրաբար տեղահանելու համար»:
«Շարունակվող հարձակման անհապաղ դադարեցման բացակայության դեպքում մենք կոչ ենք անում Խորհրդին հիմնովին վերանայել ԵՄ-ի հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ այս լույսի ներքո և դիտարկել Ադրբեջանի պատասխանատու իշխանությունների դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը»,-նշել են Եվրախորհրդարանում:
Ֆրանսիացի պատգամավոր և էներգետիկ հանձնաժողովի անդամ Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամին երեքշաբթի հայտարարել է, որ նույն օրը, Լեռնային Ղարաբաղի վրա օդային ռմբակոծության ազդանշաններ են հնչել. «Մենք պետք է հիմա պատասխանենք անհապաղ պատժամիջոցներով: Մենք իրավունք չունենք վտանգելու միջազգային իրավունքը և այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա ստեղծվել է Միությունը՝ գազի փոքր մատակարարումների դիմաց»։
Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ հոլանդացի պատգամավոր Թայս Ռոյտենը նաև կոչ է արել ֆոն դեր Լեյենին «կասեցնել Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համաձայնագիրը և նախագահ Ալիևին ենթարկել ամբողջական պատժամիջոցների»:
Չորեքշաբթի օրը Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում POLITICO-ի հարցին՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության խոսնակ Պիտեր Ստանոն հրաժարվել է մեկնաբանել պատժամիջոցների կոչերը, որոնք պետք է միաձայն հաստատվեն բոլոր անդամ երկրների կողմից, սակայն ասել է, որ դաշինքը դեռևս կշռադատում է իրավիճակը և հետագա քայլերը: «Շատ կարևոր է, որ ներկայիս ռազմական գործողությունը չօգտագործվի որպես պատրվակ Ղարաբաղից տեղի բնակչության բռնի գաղթի համար»,- ասել է նա։ «ԵՄ-ն շատ ուշադիր հետևում է իրավիճակին։ Եվ անդամ երկրները կորոշեն հետագա քայլերն այս համատեքստում, ելնելով տեղում իրադարձությունները զարգանումից»:
ԵՄ էներգետիկայի գլխավոր տնօրինության ներկայացուցիչները նույնպես հրաժարվել են մեկնաբանություններից:
Բաքվում գործող «Թոփչիբաշով» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Ռուսիֆ Հուսեյնովի խոսքով, պատժամիջոցների կանխատեսելի կոչերն արդեն իսկ ներառված են Ադրբեջանի պլանների մեջ: Նրա խոսքով, «ռազմական հարձակումը նախատեսված էր շատ արագ տեմպերով իրականացնելու նախքան ամբողջ միջազգային հանրության մոբիլիզացումը Ադրբեջանի դեմ»։

«Молниеносное нападение Азербайджана на этнический армянский анклав Нагорный Карабах усиливает давление на ЕС с целью пересмотра его спорного газового соглашения с богатой энергоресурсами страной, что потенциально усложняет усилия блока по отказу от российского экспорта энергоносителей», - пишет Politico.
«В среду Азербайджан принудил к фактической капитуляции вооруженные силы сепаратистского региона… Это приводит к растущему давлению на Брюссель с целью пересмотреть свою выгодную газовую сделку с Азербайджаном — личный проект президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен.
В июле прошлого года, после полномасштабного вторжения России в Украину, она прилетела в Баку для встреч с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, назвав страну «надежным, заслуживающим доверия партнером» в гонке за отказ от российского ископаемого топлива.
В рамках меморандума о взаимопонимании Азербайджан планирует поставлять в ЕС около 20 миллиардов кубометров природного газа к 2027 году — около 18 процентов годовой потребности блока. Кроме того, был согласован ряд проектов солнечной и водородной энергетики, чтобы удовлетворить растущий спрос ЕС на чистую энергию.
Однако эти отношения подвергаются более пристальному вниманию со стороны Европейского парламента, который несколько раз голосовал за введение ограничений и запретов для азербайджанских чиновников за их роль в нагорно-карабахском кризисе.
Последнее заявление было опубликовано во вторник, в котором содержался призыв к немедленному прекращению боевых действий и выражалась обеспокоенность тем, что Азербайджан может использовать «военную эскалацию в качестве предлога для принудительного исхода местного населения». «В отсутствие немедленного прекращения продолжающегося нападения мы призываем Совет фундаментально пересмотреть отношения ЕС с Азербайджаном в этом свете и рассмотреть вопрос о введении санкций против ответственных азербайджанских властей».
Французский депутат Европарламента и член комитета по энергетике Франсуа-Ксавье Беллами заявил во вторник — в тот же день, когда над Нагорным Карабахом прозвучали сирены воздушной тревоги: «Мы должны отреагировать сейчас немедленными санкциями. Мы не имеем права в обмен на небольшие поставки газа ставить под угрозу нормы международного права и принципам, на которых был основан Союз».
Депутат Европарламента от Нидерландов Тийс Ройтен, входящий в парламентский комитет по иностранным делам, также призвал фон дер Ляйен «приостановить энергетическое соглашение с Азербайджаном и подвергнуть президента Алиева полным санкциям».
Отвечая на вопрос POLITICO на брифинге в Брюсселе в среду, официальный представитель ЕС по внешней политике Питер Стано отказался комментировать призывы к санкциям, которые должны быть единогласно одобрены всеми странами-членами, но заявил, что блок все еще взвешивает ситуацию и  следующие шаги. «Очень важно, чтобы нынешняя военная операция не использовалась как предлог для насильственного исхода местного населения из Карабаха», - сказал он. «ЕС очень внимательно следит за ситуацией. И государства-члены будут принимать решения о дальнейших шагах в этом контексте по мере развития событий на местах».
Представители Генерального директората по энергетике ЕС также отказались от комментариев.
По словам Русифа Гусейнова, директора бакинского аналитического центра Топчибашова, предсказуемые призывы к санкциям уже учтены в планах Азербайджана. Как он утверждает, «военное наступление было задумано как очень быстрое, прежде чем все международное сообщество мобилизуется против Азербайджана»».