Թուրքիան օգտագործում է բոլոր միջոցները, ներառյալ ռազմական պատրաստվածությունն ու արդիականացումը՝ Ադրբեջանին աջակցելու համար, սակայն ուղղակի դեր չի խաղացել «Լեռնային Ղարաբաղում Բաքվի ռազմական օպերացիայում»: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցչին։
«Դա ադրբեջանական բանակի սեփական գործողությունն էր, դրանում Թուրքիայի ուղղակի մասնակցությունը չկար»,-ասել է նա։ «Վերջին գործողությունում ադրբեջանական բանակի հաջողությունը հստակ ցույց է տալիս նրա ձեռք բերած մակարդակը»,-հավելել է պաշտոնյան։
Նա նաեւ հայտնել է, որ թուրք-ռուսական համատեղ մոնիթորինգի կենտրոնը դեռեւս աշխատում է եւ հայտնում է հրադադարի ռեժիմի ցանկացած խախտման մասին:
Թուրքիան, որը սերտ լեզվական, մշակութային եւ տնտեսական կապեր ունի Ադրբեջանի հետ, աջակցում է Բաքվի եւ Երեւանի ջանքերին՝ խաղաղ հարաբերություններ կառուցելու համար, հավելել է պաշտոնյան։

Турция использует «все средства», включая военную подготовку и модернизацию, для поддержки Азербайджана, но она «не играла прямой роли» в «военной операции» Баку в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на представителя министерства обороны Турции.
«Это была собственная операция азербайджанской армии, в ней не было прямого участия Турции», - заверил он. «Сотрудничество Турции с Азербайджаном в сфере военной подготовки и модернизации армии осуществляется уже давно. Успех азербайджанской армии в последней операции ясно показывает достигнутый ею уровень», - сказал чиновник.
Он также сообщил, что совместный турецко-российский центр мониторинга все еще работает и сообщает о любых нарушениях режима прекращения огня.
Турция, имеющая тесные языковые, культурные и экономические связи с Азербайджаном, поддерживает усилия Баку и Еревана по построению мирных отношений, добавил чиновник.