Եվրահանձնաժողովը 500,000 եվրո արժողությամբ մարդասիրական օգնություն է մոբիլիզացնում՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղում սրվող մարտերից տուժած մարդկանց։
«Փախչելով բռնությունից՝ հազարավոր մարդիկ այժմ ստիպված են լքել իրենց տները և օգնության կարիք ունեն: ԵՄ մարդասիրական օգնությունը տուժածներին դրամական օգնության միջոցով կօգնի հոգալ իրենց հիմնական կարիքները, ինչպես նաև նրանց կտրամադրի ապաստան և հոգեբանական և սոցիալական աջակցություն:
Այս շտապ ֆինանսավորումը տրվում է որպես լրացում 1,17 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնությանը, որը ԵՄ-ն հատկացրել է այս տարվա սկզբին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամը կարգավորելու համար:
Շեշտելով մարդասիրական անվտանգ մուտքի հրատապ անհրաժեշտությունը՝ Ճգնաժամային կառավարման հանձնակատար Յանեշ Լենարչիչն ասաց. «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը լուրջ հետևանքներ է ունեցել խաղաղ բնակչության համար։ Ի պատասխան՝ ԵՄ-ն մոբիլիզացնում է լրացուցիչ 500,000 եվրո շտապ մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանվածներին աջակցելու համար: Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին տեղում և պատրաստ ենք լրացուցիչ օգնություն առաջարկել։ Թեև ԵՄ-ն ողջունում է հրադադարը, ես կոչ եմ անում հակամարտության բոլոր կողմերին ապահովել մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել և անհապաղ մուտքը։ Մենք պետք է համոզվենք, որ օգնության աշխատողները կկարողանան շտապ օգնություն ցուցաբերել կարիքավոր մարդկանց»:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է տեղում իր հումանիտար գործընկերների հետ և հետագա էսկալացիայի դեպքում պատրաստ է բավարարել աճող մարդասիրական կարիքները:
«Մենք աջակցում ենք մարդասիրական գործողություններին Հայաստանում և Ադրբեջանում՝ տրամադրելով ավելի քան 21 միլիոն եվրո 2020 թվականին՝ հակամարտության լայնածավալ սրացումից հետո»,- հավելել է Լենարչիչը։

The European Commission is mobilising €500,000 in humanitarian aid to support the populations affected by the escalation of hostilities in Nagorno Karabakh, the official website of the European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations reports.
“Fleeing the violence, thousands of people are now displaced and in need of assistance. EU humanitarian aid will help the affected people cover their basic needs through cash assistance, while providing them also with shelter and psychosocial support.
This emergency funding comes in addition to the €1.17 million of humanitarian aid the EU allocated to the Nagorno Karabakh crisis earlier this year.
Emphasising on the critical necessity of safe humanitarian access, Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, stated: “The escalation of the conflict in Nagorno Karabakh has had serious repercussions to the civilians. In response, the EU is mobilising additional €500 000 in emergency humanitarian aid to support the people displaced. We are closely monitoring the situation on the ground and stand ready to offer more assistance. While the EU welcomes the ceasefire, I strongly urge all parties of the conflict to ensure unimpeded and immediate access to humanitarian organisations. We must make sure that humanitarian workers can provide emergency relief to the people in need.”
The EU is in close contact with its humanitarian partners on the ground and stands ready to address the growing humanitarian needs in case of further escalation.
We have been supporting humanitarian operations in Armenia and Azerbaijan with more than €21 million since the large-scale escalation of the conflict in 2020,” the statement says.