HCOB-ի և S&P Global-ի կողմից կազմված եվրոգոտու գնումների` մենեջերների կոմպոզիտային ինդեքսը (PMI), որը համարվում է ընդհանուր տնտեսական առողջության լավ ցուցանիշ, սեպտեմբերին բարձրացել է մինչև 47,1:
Թեև ցուցանիշը դեռևս 50-ից ցածր էր, որը բաժանում է ընդլայնումը կրճատումից, այն գերազանցեց Reuters-ի հարցման սպասումները մի փոքր անկման համար մինչև 46,5:
«Եվրոգոտու ծառայությունների PMI-ի տվյալները ներկայացնում են մռայլ պատկեր», - ասում է Համբուրգի առևտրային բանկի գլխավոր տնտեսագետ Սայրուս դե լա Ռուբիան՝ հավելելով, որ նա ակնկալում է, որ այս եռամսյակում տնտեսությունը կնվազի 0,4%-ով:
«Հիմնական խոչընդոտը շարունակում է մնալ արտադրությունից, որտեղ պատվերի իրավիճակը էլ ավելի է վատացել»,- նշում է նա։
Սեպտեմբերին ընդհանուր ակտիվության անկումը տեղի ունեցավ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ընկերությունները գրեթե չավելացրին իրենց ծախսերը: Արտադրանքի համակցված գների ինդեքսը 53,3-ից իջել է մինչև 52,2, ինչն ամենացածր մակարդակն է 2021 թվականի սկզբից ի վեր:
Անկումը, ամենայն հավանականությամբ, կողջունեն Եվրոպական կենտրոնական բանկի քաղաքականություն մշակողները, որոնք անցյալ շաբաթ բարձրացրին իրենք հիմնական տոկոսադրույքը մինչև ռեկորդային 4%՝ գնաճի դեմ պայքարի շրջանակներում։
Քանի որ փոխառության բարձր ծախսերը սնվում են պարտք ունեցող սպառողների տնօրինվող եկամուտով, նրանք կրճատում են ծախսերը: Ծառայությունների ոլորտի նոր բիզնեսի ինդեքսը 46,7-ից իջել է մինչև 46,4, ինչը ամենացածր մակարդակն է 2021 թվականի փետրվարից ի վեր։
Ցուցանիշը, որը չափում է արտադրանքի ծավալը, որը հաշվվում է կոմպոզիտային PMI-ում, նախորդ ամիս մնացել է կայուն՝ 43,4 մակարդակում:
Պապիկյանն ու ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հարցերը
Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է...
Բորելը քննադատել է ԵՄ-ին՝ միաժամանակ մի քանի հակամարտությունների մասին խոսելու դժկամության համար
Աշխարհը լի է հակամարտություններով, որոնց մի մասի մասին մենք նույնիսկ չենք խոսում...
ԵՄ երկրների ռազմական ծախսերը 2022 թվականին կազմել են ռեկորդային 240 միլիարդ եվրո
Նրա խոսքով՝ ԵՄ 27 երկրներից 20-ն ավելացրել են պաշտպանական ծախսերը, նրանցից վեցը՝ ավելի քան 10%-ով ավելացրել ռազմական ծախսերը...
Ֆոն դեր Լեյենը վստահեցրել է, որ 2024-ին ԵՄ-ն կկարողանա 1 միլիոն պարկուճ արտադրել
Ավելի վաղ, Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտարարել էր, որ 2023 թվականի փետրվարից մինչև 2024 թվականի փետրվար Ուկրաինա 1 միլիոն արկ փոխանցելու՝ ԵՄ-ի ծրագիրը չի կարող իրականացվել...
«Բանակցությունները»՝ վահան օբյեկտիվ քննադատությունից. Բաքվում պահանջում են վերանայել ԵԽ կոմիտեի հաշվետվությունները

Сводный индекс менеджеров по закупкам (PMI) еврозоны, составленный HCOB и S&P Global и считающийся хорошим индикатором общего экономического состояния, вырос в сентябре до 47,1.
Хотя этот показатель все еще был ниже отметки в 50, отделяющей рост от спада, он превзошел ожидания опроса Reuters о небольшом падении до 46,5.
«Цифры PMI в сфере услуг в еврозоне рисуют мрачную картину», - сказал Сайрус де ла Рубиа, главный экономист Гамбургского коммерческого банка, добавив, что, по его мнению, в этом квартале экономика сократится на 0,4%.
«Основное препятствие по-прежнему исходит от производства, где ситуация с заказами еще больше ухудшилась».
Падение общей активности в сентябре произошло несмотря на то, что компании почти не увеличили свои расходы. Сводный индекс цен на продукцию упал до 52,2 с 53,3, самого низкого уровня с начала 2021 года.
Это падение, вероятно, будет приветствоваться политиками Европейского центрального банка, которые на прошлой неделе подняли ключевую процентную ставку до рекордного уровня в 4% в рамках борьбы с инфляцией.
Поскольку более высокие затраты по займам съедают располагаемый доход потребителей-должников, они сокращают расходы. Индекс нового бизнеса в сфере услуг упал до 46,4 с 46,7 - самого низкого уровня с февраля 2021 года.
Индекс, измеряющий объем производства, который учитывается в составном PMI, остался стабильным на уровне 43,4 в прошлом месяце.