Թուրքիան իր զորքերը Սիրիայից դուրս կբերի միայն «անվտանգ միջավայր ստեղծելուց հետո», թուրքական Milliyet թերթին տված հարցազրույցում ասել է ազգային անվտանգության նախարար Յաշար Գյուլերը։
«Մենք ոչ մեկի հողերի վրա չենք ոտնձգություն անում, դա բացատրում է մեր պարոն նախաագահը (Թայիփ Էրդողանը) ամեն հանդիպման ժամանակ։ Մեզ ոչ մեկի հողերը պետք չեն, և մենք դրանք հստակ տարանջատում ենք։ Բայց հիմա, երբ մեր երկրում կա 4 միլիոն սիրիացի, իսկ Իդլիբում վտանգ կա, որ ցանկացած պահի այնտեղի 5 միլիոնը փախստական կդառնա... ասել, որ «դուք կգնաք այստեղից»։ Ինչպե՞ս կարող ենք մենք դուրս գալ այնտեղից (Սիրիա)՝ առանց անվտանգ միջավայր ստեղծելու»,- ասել է Գյուլերը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Նրա խոսքով՝ «նախ պետք է պայմաններ ստեղծել»։ Նա հավելեց, որ «կընդունվի սահմանադրություն», որը Դամասկոսն այժմ պարտավոր է պատրաստել, «կանցկացվեն ընտրություններ, կստեղծվի կառավարություն, և այն կընդգրկի բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այստեղ են, ապա, իհարկե, մենք ուրախ կլինենք հեռանալ»

Турция выведет свои войска из Сирии только после «создания безопасной обстановки», заявил министр национальной безопасности страны Яшар Гюлер в интервью турецкой газете Milliyet.
«Мы не покушаемся ни на чьи земли, наш господин президент (Тайип Эрдоган) объясняет это на каждой встрече. Нам не нужны ничьи земли, и мы их четко разделяем. Но сейчас, когда в нашей стране 4 миллиона сирийцев, а в Идлибе есть опасность того, что в любой момент находящиеся там 5 миллионов станут беженцами…, говорить о том, что "вы уйдете отсюда". Как мы можем выйти оттуда (из Сирии) без создания безопасной обстановки?» - заявил Гюлер, передает РИА Новости.
По его словам, «сначала нужно создать условия». Он добавил, что «будет принята конституция», которую сейчас обязан подготовить Дамаск, «будут проведены выборы, будет создано правительство, и оно будет охватывать всех людей, находящихся здесь - тогда, конечно, мы с удовольствием уйдем».