ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս մասին NEWS.am–ը տեղեկանում է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի և ներկայացուցչի գրասենյակի պաշտոնական էջից։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է Կոնվենցիայով երաշխավորվող իրավունքների խախտման լրջագույն վտանգի և չնայած սույն թվականի սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, բավարարելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը, որոշել է Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել միջանկյալ միջոց:
Մասնավորապես,ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողության իրականացումից, որը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների խախտմանը:
ՄԻԵԴ-ը նաև որոշում է կայացրել այս մասին հրատապ ծանուցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին»,– ասվում է հայտարարությունում։

The European Court of Human Rights has fully satisfied the request submitted by Armenia and applied interim measures against Azerbaijan, the RA Representative on international legal issues reports.
“On 22 September 2023, the European Court of Human Rights considering that the current situation in Nagorno-Karabakh gives rise to a risk of serious violations of the Convention, applied Rule 39 under Rules of Court.
The Court decided, notwithstanding the ceasefire agreement reached on 20 September 2023, to indicate to the Government of Azerbaijan to refrain from taking any measures which might entail breaches of their obligations under the Convention, notably Article 2 (right to life) and Article 3 (prohibition of torture and inhuman or degrading treatment or punishment).
The Court has also decided to give immediate notice of the above interim measure to the Committee of Ministers of the Council of Europe in accordance with Rule 39 § 2,” the statement says.