Եվրոպայում աճում է ազգայնականությունը, բայց դա ավելի շատ միգրացիայի, քան եվրասկեպտիցիզմի մասին է: Այս մասին The Guardian-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Ժոզեպ Բորելը։
«Միգրացիան էլ ավելի մեծ խզում է Եվրամիության համար։ Այն կարող է կործանարար ուժ դառնալ ԵՄ-ի համար։ Չնայած ընդհանուր արտաքին սահմանի ստեղծմանը, մենք դեռ չենք կարողացել համաձայնության գալ ընդհանուր միգրացիոն քաղաքականության շուրջ»,- ասել է նա։
Բորելը դա պայմանավորում է ԵՄ-ի ներսում խորը մշակութային և քաղաքական տարբերություններով: «Եվրամիության մի քանի ճապոնական տիպի անդամներ կան. «Մենք չենք ուզում խառնվել։ Մեզ միգրանտներ պետք չեն։ Մենք չենք ուզում դրսից մարդկանց ընդունել։ Մենք ուզում ենք այն մաքուր պահել»: Բայց պարադոքսն այն է, որ Եվրոպան միգրանտների կարիք ունի, քանի որ մենք շատ ցածր ժողովրդագրական աճ ունենք: Եթե ուզում ենք գոյատևել աշխատանքային տեսանկյունից, մեզ միգրանտներ են անհրաժեշտ»։

В Европе растет национализм, но речь идет больше о миграции, чем о евроскептицизме. Об этом в интервью The Guardian заявил глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррелль.
«Миграция – это еще больший разрыв для Европейского Союза. Она может стать разрушающей силой для ЕС. Несмотря на установление общей внешней границы, мы до сих пор не смогли договориться об общей миграционной политике»,  -сказал он.
Боррель объяснил это глубокими культурными и политическими различиями внутри ЕС. «Есть некоторые члены Европейского Союза японского типа: «Мы не хотим смешиваться. Нам не нужны мигранты. Мы не хотим принимать людей со стороны. Мы хотим сохранить чистоту». Но парадокс в том, что Европа нуждается в мигрантах, потому что у нас очень низкий демографический рост. Если мы хотим выжить с трудовой точки зрения, нам нужны мигранты».