Վերջին 2 օրվա ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը և Արցախի այլ պատկան պետական մարմիններն ավելի քան 600 զանգ եւ դիմում են ստացել քաղաքացիներից, որոնք փնտրում են իրենց անհայտ կորած՝ ընտանիքի անդամներին եւ հարազատներին։ Այս մասին X–ի միկրոբլոգում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի վրա։ Ադրբեջանական հարձակման հետեւանքով վերջին պաշտոնական տվյալով զոհվել է ավելի քան 200, վիրավորվել՝ 400 մարդ։ Բաքվում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը ոչնչացնելու գործողություններն անվանել են «տեղական բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառում»։
Ճակատում տիրող ծանր իրավիճակից ելնելով սեպտեմբերի 20-ին Արցախի իշխանություններն ընդունել են ռուս խաղաղապահների առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ։ Ըստ այդմ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 13:00-ից ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին։
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման գոտուց ՀՀ զինված ուժերի մնացած ստորաբաժանումների և զինծառայողների դուրսբերման, ԼՂ ՊԲ-ի զինված կազմավորումների լուծարման ու ամբողջական զինաթափման, ԼՂ տարածքից ծանր տեխնիկայի և սպառազինության դուրսբերման շուրջ՝ դրանք արագ ուտիլիզացնելու նպատակով։
Ադրբեջանական կողմի բարձրացրած հարցերը վերաինտեգրման, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև Ադրբեջանի Սահմանադրության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կենսապահովման վերաբերյալ քննարկվել են տեղի հայ բնակչության և Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների միջեւ հանդիպմանը՝ Եվլախ քաղաքում սեպտեմբերի 21-ին և հետագա հանդիպումների ժամանակ:

During the last two days, the Office of Human Rights Defender and other related state bodies of Artsakh/Nagorno-Karabakh received more than 600 calls and applications from citizens who are looking for their missing family members and relatives. The Office of the Human Rights Defender of Artsakh wrote about this in X's microblog.
Earlier, NEWS.am reported that on September 19, Azerbaijan launched a large-scale attack on Artsakh. Because of it, according to the latest official data, more than 200 people were killed and 400 were injured. Azerbaijan called the actions destroying civilian population of Nagorno Karabakh as "anti-terrorist measures of a local nature".
Considering the difficult situation on the frontline, on September 20, the authorities of Artsakh accepted the proposal of the Russian peacekeepers regarding the ceasefire. Accordingly, an agreement was reached on the complete cessation of hostilities on September 20, 2023, from 1:00 p.m.
"An agreement was reached on the withdrawal of the remaining units and servicemen of the RA Armed Forces from the deployment zone of the Russian peacekeeping force, the disbandment and complete disarmament of the armed formations of the Nagorno-Karabakh Armed Forces, the withdrawal of heavy equipment and weapons from the territory of Nagorno-Karabakh in order to quickly dispose of them.
The issues raised by the Azerbaijani side regarding reintegration, ensuring the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, as well as the livelihood of the population of Nagorno-Karabakh within the framework of the Constitution of Azerbaijan were discussed at the meeting between the representatives of Nagorno-Karabakh and the Azerbaijani authorities in Yevlakh on September 21 and during subsequent meetings.