Իտալիայի նախկին նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոն, ով պետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2006-2015 թվականներին, մահացել է 98 տարեկան հասակում։ Այս մասին հայտնում է ANSA-ն։
Քաղաքական գործչի՝ Դիմադրության շարժման անդամ, Իտալիայի կոմունիստական կուսակցության նախկին առաջնորդի առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատացել է։ Վերջին ամիսներին նա գտնվում էր Հռոմի կլինիկայում։
2013 թվականին Նապոլիտանոն դարձավ Իտալիայի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին վերընտրված նախագահը։ Նա վաղաժամ թոշակի է անցել տարիքի պատճառով 2015թ. , այդ ժամանակ նա 89 տարեկան էր։

Бывший президент Италии Джорджо Наполитано, занимавший пост главы государства с 2006 по 2015 годы, умер в возрасте 98 лет. Об этом сообщило агентство ANSA.
Состояние здоровья политика, участника движения Сопротивления и в прошлом деятеля Коммунистической партии Италии, ухудшилось в последнее время. В последние месяцы он находился в римской клинике.
В 2013 году Наполитано стал первым в истории Итальянской Республики переизбранным президентом. Он ушел в отставку досрочно по возрасту в 2015 году. На тот момент ему было 89 лет.