ՌԴ խաղաղապահները հումանիտար օգնություն են ցուցաբերում Արցախի խաղաղ բնակչությանը, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տրամադրության տակ են գտնվում 826 խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում 440 երեխա, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»՝ հղում կատարելով ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը։
«Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը մշտական կապ է պահպանում Բաքվի եւ Ստեփանակերտի հետ՝ ուղղված արյունահեղության չթույլատրմանը, անվտանգության ապահովմանը եւ խաղաղ բնակչության հանդեպ հումանիտար իրավունքի պահպանմանը, ինչպես նաեւ ռուական խաղաղապահ զորակազմի անվտանգության ապահովմանը»,- ասված է նախարարության հաղորդագրությունում։
Զինվորականները տեղեկացրել են, որ հումանիտար բեռ են հասցրել Արցախի խաղաղ բնակչությանը։ Նրանց տվյալներով՝ ընդհանուր առմամբ ռուս խաղաղապահների միջոցով Ստեփանակերտ է հասցվել ավելի քան 50 տոննա բեռ։

Russian peacekeeping troops are actively engaged in providing humanitarian assistance to the civilian population of Artsakh (Nagorno-Karabakh). According to information from the Russian Ministry of Defense, there are currently 826 civilians, including 440 children, under the care and protection of Russian peacekeeping forces. This information was reported by "Interfax."
The Ministry of Defense stated, "Russian peacekeeping forces maintain continuous communication with both Baku and Stepanakert, with a focus on preventing violence, ensuring security, upholding the humanitarian rights of civilians, and safeguarding the well-being of Russian peacekeepers."
The military also announced their successful delivery of humanitarian aid to the civilian population of Artsakh. They reported that they have transported more than 50 tons of essential cargo to Stepanakert through the efforts of Russian peacekeepers.