Եթե ԱՄՆ-ն անկեղծ լինի եւ հետեւի բարի նպատակների, Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերածնունդը հասանելի կդառնա, ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը, տեղեկացրել է Tasnim-ը։
Լրագրողների առջեւ ելույթ ունենալով Նյու Յորքում՝ նա հույս է հայտնել, որ 2015թ. կնքված ԳՀՀԾ միջուկային գործարքը կպահպանվի։
«Մենք կարծում ենք, որ եթե ամերիկյան կողմը հրաժարվի պարադոքսալ ձեւերից եւ անկեղծ մտադրությունների դրսեւորումից, ԳՀՀԾ-ին վերադարձը եւ Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը անհասանելի կլինեն»,- ասել է Աբդոլահիանը։
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում ամերիկկյան վերլուծաբանական կենտրոնների ներկայացուցիչների եւ քաղաքական գործիչների հետ հանդիպումերը նշելով՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը հայտնել է, որ ոչ երկիմաստորեն խոսել է ԱՄՆ «ոչ ճիշտ» մոտեցումների մասին Իրանի ազգի եւ ԳՀՀԾ-ի հանդեպ, ինչպես նաեւ Բայդենի վարչակազմի ու նրա նախորդի գործողությունների մասին 2015թ. գործարքի առնչությամբ։
ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ պատժամիջոցները վերադարձրել է 2018թ., ԳՀՀԾ-ից դուրս գալուց, Իրանի եւ աշխարհի երկրների միջեւ համաձայնագրերից հետո։
ԵՄ-ն կողմնակից է ԱՄՆ պատժամիջոցների գծին Իրանի դեմ այն ժամանակվանից, ինչ Վաշինգտոնը դուրս է եկել գործարքից։

Если США будут вести себя искренне и с добрыми намерениями, возрождение Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) будет достижимо, заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян, сообщает Tasnim.
Выступая перед журналистами в Нью-Йорке, высокопоставленный иранский дипломат выразил надежду на сохранение ядерной сделки 2015 года.
«Мы считаем, что, учитывая состоявшийся на прошлой неделе обмен заключенными между Ираном и США, если американская сторона откажется от парадоксальных манер и проявит подлинные намерения, достижение соглашения о возвращении всех сторон в СВПД и прекращении санкций против Ирана не будет недосягаемым»,- сказал Амир Абдоллахиян.
Указав на свою встречу с американским аналитическим центром, в которой приняли участие ряд бывших американских политиков, состоявшуюся в кулуарах Генеральной Ассамблеи ООН, министр иностранных дел ИРИ отметил, что он недвусмысленно высказался о «неправильных» подходах США к иранской нации и СВПД, а также о действиях администрации Байдена по выполнению политика его предшественника по несоблюдению ядерной сделки 2015 года.
США вернули свои санкции против Ирана в 2018 году после выхода из СВПД, соглашения между Исламской Республикой и странами мира, согласно которому запреты будут сняты в обмен на некоторые добровольные изменения в ядерной энергетической программе Тегерана.