Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Մարսելում մոտ կես ժամ տեւած հանդիպման ժամանակ քննարկել են միգրացիայի հարցերը, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում, Աֆրիկայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը: Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը՝ հղում անելով Ելիսեյան պալատի տարածած հաղորդագրությանը։
Թեեւ կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը միգրացիոն ճգնաժամի համատեքստում դատապարտել է եվրոպացի քաղաքական գործիչների անտարբերությունը՝ Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմը նշել է, որ «Ֆրանսիան ամաչելու ոչինչ չունի, քանի որ նա հյուրընկալության եւ ինտեգրման երկիր է»։
Նախագահն ու քահանայապետը զրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաեւ էվթանազիայի մասին օրինագծին, որը Ֆրանսիայի կառավարությունը պետք է ներկայացնի առաջիկա շաբաթներին:
Ֆրանցիսկոս Պապը Մարսել կատարած այցն ավարտել է « Վելոդրոմ» մարզադաշտում պատարագով, որին ներկա է եղել Մակրոնը կնոջ՝ Բրիջիթի հետ։

Президент Франции Эмманюэль Макрон и Папа Римский Франциск на встрече в Марселе, которая длилась около получаса, обсудили вопросы миграции, а также ситуации на Украине, в Африке и в Нагорном Карабахе. Об этом сообщило агентство Agence France-Presse со ссылкой на Елисейский дворец.
По данным агентства, хотя глава католической церкви в контексте миграционного кризиса осудил «безразличие» европейских политиков, в администрации президента республики отметили, что «Франции нечего стыдиться, поскольку она является страной гостеприимства и интеграции».
Президент и понтифик также затронули в беседе законопроект об эвтаназии, который правительство Франции должно представить в ближайшие недели. При этом, как отметили в окружении французского лидера, Макрон «не стал вдаваться в подробности содержания текста законопроекта».
Франциск завершил визит в Марсель мессой на стадионе «Велодром». На ней присутствовали Макрон с женой Брижит, передает ТАСС.