Շատ կարեւոր է թույլ չտալ, որ աշխարհը գլորվի դեպի մեծ պատերազմ: Այս մասին ՄԱԿ-ի ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քաղաքական քննարկման ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ապագայի ուրվագծերը կերտվում են պայքարում»,-ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես է եկել հաջորդ տարի «ապագայի գագաթնաժողով» անցկացնելու նախաձեռնությամբ: «Այս նախաձեռնության հաջողությունը կարող է ապահովվել բացառապես բոլոր անդամ երկրների շահերի արդար եւ ազնիվ հավասարակշռության ձեւավորման միջոցով»,-ասել է Լավրովը։
Նա նաեւ անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հնարավոր ընդլայնման թեմային: «Ավելի ու ավելի պահանջված է դառնում նաեւ անվտանգության խորհրդի ընդլայնումը՝ բացառապես նրա կազմում համաշխարհային մեծամասնության երկրների՝ Ասիայի, Աֆրիկայի եւ Լատինական Ամերիկայի թերներկայացվածության վերացման միջոցով»,-նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ կարեւոր է, որ անվտանգության խորհրդի նոր անդամները ՝ ինչպես մշտական, այնպես էլ ոչ մշտական, հեղինակություն վայելեն եւ՛ իրենց տարածաշրջաններում, եւ՛ գլոբալ ընդգրկման այնպիսի կազմակերպություններում, ինչպիսիք են Չմիավորման շարժումը, «77-րդ խումբը», Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը։
«Ժամանակն է դիտարկել նաեւ ՄԱԿ-ի քարտուղարության ձեւավորման ավելի արդար մեթոդները։ Երկար տարիներ գործող չափանիշները չեն արտացոլում պետությունների իրական կշիռը համաշխարհային գործերում եւ արհեստականորեն ապահովում են ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի երկրների քաղաքացիների անդրսահմանային գերակայությունը»,-համոզված է Լավրովը։
ՌԴ ԱԳ նախարարը նաեւ հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ հասունացել է գլոբալ կառավարման գոյություն ունեցող ճարտարապետության շուտափույթ բարեփոխումը, որը վաղուց չի համապատասխանում դարաշրջանի պահանջներին։

Мир стоит на развилке, очень важно не допустить скатывания к большой войне, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, сообщает «Интерфакс».
Выступая в субботу на общеполитической дискуссии 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, он отметил, что «прямо на глазах рождается новый мировой порядок».
«Контуры будущего созидаются в борьбе. Между мировым большинством, выступающим за более справедливое распределение глобальных благ и цивилизационное многообразие. И между теми немногими, кто применяет неоколониальные методы подчинения, чтобы удержать свое ускользающее доминирование», - сказал Лавров.
Он напомнил, что генсек ООН Антониу Гутерриш выступил с инициативой проведения в следующем году «Саммита будущего». «Успех этого начинания может быть обеспечен исключительно через формирование справедливого и честного баланса интересов всех стран-членов при соблюдении межправительственного характера нашей Организации», - сказал Лавров.
В своей речи министр также затронул и тему возможного расширения Совета безопасности ООН. «Все более востребованным становится и расширение Совета безопасности - исключительно через устранение недопредставленности в его составе стран мирового большинства - Азии, Африки и Латинской Америки», - отметил глава российского МИД.
По его словам, «важно, чтобы новые члены Совбеза - как постоянные, так и непостоянные - пользовались авторитетом и в своих регионах, и в таких организациях глобального охвата, как Движение неприсоединения, «Группа 77», Организация исламского сотрудничества».
«Пора рассмотреть и более справедливые методы формирования Секретариата ООН. Действующие долгие годы критерии не отражают реальный вес государств в мировых делах и искусственно обеспечивают запредельное доминирование граждан стран НАТО и ЕС», - убежден Лавров.
Глава МИД РФ также заявил, что «в целом назрело скорейшее реформирование существующей архитектуры глобального управления».
«Она давно не отвечает требованиям эпохи. США и их союзники должны отказаться от искусственного сдерживания перераспределения голосующих квот в МВФ и Всемирном банке, признав реальный экономический и финансовый вес стран Глобального Юга», - отметил он. «Следует также незамедлительно разблокировать работу Органа по урегулированию споров ВТО», - добавил Лавров.