Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի վերջին հարձակումը Արցախի դեմ։
Թուրքական Haberturk–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը պնդել է, թե Ադրբեջանը ստիպված է գնացել նման օպերացիայի՝ որի նպատակն է եղել՝ պաշտպանել սեփական երկրի անվտանգությունը։
Ըստ Ֆիդանի՝ Ադրբեջանի վերջին գործողությունը Հարավային Կովկասում կայունության եւ կարգավորման համար մի նոր հնարավության պատուհան է բացել։
«Քանի դեռ ժամանակ կա, Հայաստանը թող ավելի լավ արժեւորի այս հնարավորությունը»,– սպառնացել է Ֆիդանը։
Ֆիդանը նաեւ կոչ է արել Արեւմուտքին Հայաստանին ուղղված իրենց ուղղորդումներում ավելի տեղին խորհուրդներ տան։
«Հակառակ դեպքում տարածաշրջանի իրականության հետ կապ չունեցող խորհուրդները եւ աջակցությունը խնդրի լուծման փոխարեն Հայաստանին ավելի շատ քաոս ու արցունքներ կբերեն»,–ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан прокомментировал последнее нападение Азербайджана на Арцах.
По данным турецкого Haberturk, министр иностранных дел Турции заявил, что Азербайджан был вынужден пойти на подобную операцию, целью которой была защита безопасности собственной страны.
По мнению Фидана, последние действия Азербайджана открыли новое окно возможностей для стабильности и регулирования на Южном Кавказе.
«Пока еще есть время, пусть Армения лучше оценит эту возможность», - пригрозил Фидан.
Фидан также призвал Запад давать более уместные советы в отношении Армении.
«Иначе советы и поддержка, не связанные с реальностью региона, вместо решения проблемы принесут Армении еще больше хаоса и слез», - заявил глава МИД Турции.