ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը 1 ամսով կալանավորվեց, այս մասին հաղորդում է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։
Երևանի Առաջին ատյանի դատարանը` դատավոր Մասիս Մելքոնյանի նախագահությամբ, բավարարեց քննիչի ներկայացրած միջնորդությունը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Լեւոն Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար։ Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Հավելենք, որ ավելի վաղ Լևոն Քոչարյանի փաստաբանական խումբը հայտարարել էր, որ հետ է վերցնում նրա ձերբակալման դեմ ներկայացրած բողոքը, քանի որ այն պետք է քններ դատավոր Մասիս Մելքոնյանը։
Փաստաբանները հայտնել են, որ դատավոր Մելքոնյանը 3 ամիս առաջ եղել է «Հանրապետություն» կուսակցության խորհրդի անդամ, բազմիցս արել է քաղաքական հայտարարություններ, որոնք վերաբերել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Նրանք շեշտել էին, որ դատավոր Մասիս Մելքոնյանը ընդգծված քաղաքականացված է, և իր կողմից ինքնաբացարկ չհայտնելը ողջամիտ կասկածներ է առաջացրել։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 19–ին Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական նոր ագրեսիայի ֆոնին Երևանում մասշտաբային ցույցեր են սկսվել։
Սեպտեմբերի 22–ի առավոտից Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում քաղաքացիները անհնազանդության ակցիաներ էին իրականացնում։ Կարմիրբերետավորներն Ամիրյան փողոցից բերման ենթարկեցին ցուցարարների մի մասին։ Նրանց թվում էր նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին` Լևոն Քոչարյանը։
Լրատվամիջոցների ֆիքսած կադրերում երևում է, որ ոստիկանները Լևոն Քոչարյանին բերման ենթարկելիս մեքենայի մեջ ուժեղ հարվածներ են հասցնում նրան։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Քոչարյանին տեղափոխել են «Նաիրի» ԲԿ։ Նրա մոտ ախտորոշվել է փակ գանգուղեղային վնասվածք` ուղեղի ցնցում:
Սեպտեմբերի 23–ին Լևոն Քոչարյանի պաշտպան Ալեքսանդր Կոչուբաևը հայտնեց, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին` Լևոն Քոչարյանը, ձերբակալվել է 4 կարմիրբերետավորի ծեծելու համար։
Միաժամանակ փաստաբանը Լևոն Քոչարյանին խոշտանգելու փաստով հաղորդում էր ներկայացրել, սակայն փաստաբանական խումբը սեպտեմբերի 24–ին հետ է վերցրել բողոքը, քանի որ այն պետք է քններ դատավոր Մասիս Մելքոնյանը, իսկ վերջինս, փաստաբանների պնդմամբ, ակնհայտ քաղաքականացված դատավոր է։

Сын второго президента Армении Роберта Кочаряна, Левон Кочарян арестован на месяц. Об этом сообщил адвокат Александр Кочубаев.
Суд первой инстанции Еревана под председательством судьи Масиса Мелконяна удовлетворил ходатайство следователя.
Ранее сообщалось, что Левону Кочаряну предъявлено обвинение в применении насилия в отношении представителя власти. Он не принимает выдвинутые против него обвинения. Адвокатская группа Левона Кочаряна заявила, что отзывает жалобу на его арест, поскольку ее должен был рассмотреть судья Масис Мелконян. Адвокаты сообщили, что судья Мелконян 3 месяца назад был членом совета партии «Республика», неоднократно делал политические заявления, которые касались второго президента РА Роберта Кочаряна. Они подчеркнули, что судья Масис Мелконян подчеркнуто политизирован, и то, что он взял самоотвод, вызвало разумные сомнения.
Напомним, что на фоне развязанной 19 сентября новой азербайджанской агрессии против Арцаха в Ереване начались масштабные демонстрации. С утра 22 сентября в различных административных районах Еревана граждане проводили акции неповиновения. «Красные береты» подвергли приводу часть демонстрантов с улицы Амиряна. Среди них был и сын второго президента РА Роберта Кочаряна-Левон Кочарян.
На кадрах, зафиксированных СМИ, видно жестокое избиение полицейскими подвергнутого приводу Левона Кочаряна.
Позже стало известно, что Кочаряна перевели в МЦ «Наири». У него диагностирована закрытая черепно-мозговая травма-сотрясение мозга.
23 сентября адвокат Левона Кочаряна Александр Кочубаев сообщил, что сын второго президента Армении Роберта Кочаряна, Левон Кочарян, задержан за избиение четверых «красных беретов». Одновременно адвокат подал заявление о пытках Левона Кочаряна, однако 24 сентября адвокатская группа отозвала жалобу, поскольку ее должен был рассмотреть судья Масис Мелконян.
Председатель Высшего судебного совета Армении: Нагрузка на судей снизится примерно на 90%
Гражданские дела в судах первой инстанции …
В случае недобора кредитов в течении двух лет сотрудников пенитенциарных учреждений начнут увольнять с работы
В настоящее время законом в Армении не предусмотрены какие-либо четкие правовые последствия…
«Паст»: Не исключено, что вскоре мы станем свидетелями столкновений между представителями властей в Алаверди
Речь идет о том же Арене Мкртчяне, который неоднократно хвастался своей работой в Алаверди на посту депутата...
«Грапарак»: Драматичный выбор. Почему оппозиция не выбрала своего кандидата?
Закрытая встреча с ГД прошла в достаточно драматичной атмосфере, но ГД решила на этот раз выбрать того оппозиционного кандидата, который вёл себя «хорошо» во время встречи...