Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը, այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի տեղեկատվական շտաբիօց:
Հաղորդագրության մեջ նաեւ ասվում է. «Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տեղափոխվելու համար սահմանված ժամկետներ չկան, և ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ առաջնահերթորեն ՀՀ են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և ցանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները:
Արցախի իշխանությունները շարունակելու են մնալ տեղերում և պետական կառավարում իրականացնել այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխման գործընթացը:
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ծանրաբեռնված վիճակի ու խցանումների պատճառով ներկայում հնարավոր չէ կազմակերպել ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիրավորների տեղափոխում, անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և հումանիտար բեռների ներմուծում:
Դրան զուգահեռ վառելիքի ստացման նպատակով քաղաքացիները մեծ խցանումներ են առաջացնում բենզալցակայանների մերձակա տարածքներում՝ կաթվածահար անելով քաղաքի երթևեկն ու բնականոն կենսագործունեությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ խնդրում ենք առայժմ զերծ մնալ տեղափոխվելուց՝ դժբախտ պատահարներից խուսափելու և վիրավորների կյանքը փրկելու նպատակով:
Ստեղծված ծանր իրավիճակում կոչ ենք անում հատկապես պետական կառավարման համակարգի, առողջապահության ոլորտի և ուժային կառույցների աշխատակիցներին շարունակել կատարել մասնագիտական պարտքը՝ հանուն մեր հայրենակիցների անվտանգության ու առողջության:
ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիներին այսօր ժամը 14:00-ից Ստեփանակերտի թվով 5 բենզալցակայանում անվճար վառելիք կտրամադրվի:
Կոչ ենք անում զերծ մնալ բռնության, անկարգապահության դրսևորումներից, հավատարիմ մնալ արցախցիներին հատուկ օրինապաշտությանը»:

All persons who wish to move from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia will have that opportunity, Armenian News-NEWS.am learns from the Artsakh Information Center.
The respective statement adds as follows:: "According to the agreement reached, there are no set dates for relocation, and as we have already informed, citizens who were evacuated, left homeless, and are in dire situation as a result of military operations and who want to move to the RA [(Republic of Armenia)] are primarily being relocated to the RA.
The authorities of Artsakh will continue to remain in place and carry out public administration until they fully ensure the process of transportation of citizens who wish to go to the RA.
Due to the congested state of the Stepanakert-Goris highway and traffic jams, it is currently not possible to organize the transportation of severely and critically injured people, the import of necessary medical supplies and humanitarian goods.
At the same time, in order to get fuel, citizens cause big traffic jams in the areas near the gasoline stations, paralyzing the traffic and normal life of the city.
With all this in mind, we ask to refrain from moving for the time being to avoid unfortunate incidents and save the lives of the injured.
In the difficult situation created, we call especially on the employees of the public administration system, healthcare sector, and power structures to continue to fulfill their professional duty for the sake of the safety and health of our compatriots.
Citizens who want to move to the RA will be provided with free fuel today from 14:00 at 5 gasoline stations in [Artsakh capital] Stepanakert.
We urge to refrain from manifestations of violence, disorder, to adhere to the law-abiding specific to the people of Artsakh."