Արհեստական բանականությունը, ինչպես նաեւ հարցն այն մասին, թե ինչպես եւ արժե արդյոք կարգավորել այն, դարձել է բազմաթիվ բանավեճերի առարկա ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովում համաշխարհային առաջնորդների այս տարվա հանդիպման ժամանակ։ Այս տարվա աշնանը կկազմակերպվի արհեստական բանականության (ԱԲ) գծով խորհրդատվական խմբի հանդիպում։
Համաշխարհային կազմակերպությունում տեխնոլոգիական քաղաքականության գծով գլխավոր պաշտոնյա Ամանդիփ Գիլը Associated Press-ին պատմել է ԱԲ-ի հետ կապված ակնկալիքների, մտավախությունների եւ հարցերի մասին։
Նրա խոսքով՝ կան շատ միջոցներ, որոնցով աշխարհի կառավարությունները կարող են ազդել ԱԲ զարգացման ուղղության վրա։ «Խոսքը որ միայն չարաշահումների եւ վնասի դեմ կիրառվելիք կարգավորումների, դեմոկրատիային չվնասելու, այլեւ այն մասին է, որ առաջ տարվի տարատեսակ եւ ներառական նորարական էկոհամակարգ, որպեսզի ավելի քիչ լինեն տնտեսական իշխանության կուտակումներն ու հնարավորություններն էլ լինեն ավելի հասանելի»,- նշել է նա։
Դիրքերի մերձեցումը եւ ռիսկերի ընդհանուր ընկալումը շատ կարեւոր արդյունք կլիներ, նշել է նա։ «Ընդհանուր ըմբռնումը, թե ինչպիսի ճկուն բաշխիչ մոդել է անհրաժեշտ ԱԲ-ն կառավարելու համար (ռիսկերը նվազագույնի եւ հնարավորություններն առավելագույնի հասցնելու համար), շատ արժեքավոր կլիներ։ Եվ վերջապես, քաղաքական որոշման, որը մեզ անհրաժեշտ է ընդունել հաջորդ տարի (ՄԱԿ նիստում, որը նախատեսված է 2024թ. սեպտեմբերին), ընդհանուր ընկալման առկայության անհրաժեշտություն կա, որպեսզի մեր ջանքերը լինեն կայուն եւ արժանանան հանրության ըմբռնմանն ու վստահությանը»։
ԲՏԱ նախարարը Կահիրեում ներկայացրել է ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը
Մոխթար Աբդելլաթիֆին իր հերթին ներկայացրել է Արաբական…
500-ից ավելի միջազգային ՏՏ փորձագետներ կժամանեն Երևան՝ Harmony Meetup 4.0 համաժողովի (տեսահոլովակ)
Չորս օրվա ընթացքում համացանցի նոր դարաշրջանի՝ web3 հայեցակարգի միջազգային ջատագովները, տեխնոլոգիական նորարար լուծումների հեղինակները...

Искусственный интеллект, а также вопрос о том, как и стоит ли его регулировать, стал предметом многочисленных дискуссий на встрече мировых лидеров Генеральной Ассамблеи ООН в этом году. Осенью этого года будет созвана консультативная группа ООН по ИИ.
Главный чиновник мировой организации в области технологической политики Амандип Гилл рассказал с Associated Press о надеждах, опасениях и вопросах, связанных с ИИ.
По его словам, есть много способов, которыми мировые правительства могут повлиять на направление развития ИИ. «Речь идет не только о регулировании против злоупотреблений и вреда, обеспечении того, чтобы демократия не была подорвана, но также и о продвижении разнообразной и инклюзивной инновационной экосистемы, чтобы было меньше концентрации экономической власти и возможности были более доступны»,  - отметил он.
Он отметил, что сближение позиций и общее понимание рисков – это было бы очень важным результатом. «Общее понимание того, какая гибкая распределенная модель необходима для управления ИИ (чтобы минимизировать риски и максимизировать возможности), было бы очень и очень ценным. И, наконец, наличие общего понимания политического решения, которое нам необходимо принять в следующем году на Саммите будущего (заседание ООН, запланированное на сентябрь 2024 года), чтобы наши усилия по этим функциональным направлениям были устойчивыми и пользовались пониманием и  доверием общественности».
Более 500 международных IT-экспертов прибудут в Ереван на конференцию Harmony Meetup 4.0
Подобные встречи позволяют всем нам не только обсуждать будущее отрасли, но и делать все, чтобы это было заметным результатом как для сообщества web3...
Ученые создали крошечных живых роботов из человеческих клеток
Команда из Университета Тафтса и Института Висса Гарвардского университета назвала свое изобретение антропороботами...
Пашинян принял представителя компании «Amazon web services»
Франко Спичиарелли подчеркнул готовность развивать сотрудничество с Арменией и добавил, что ведутся активные переговоры с министерством высокотехнологической промышленности…
ICANN: Все более поляризованная геополитика может начать разрушать основы Интернета
«Очень важно различать то, что страны решают делать с контролем контента, а не с технической инфраструктурой», — сказала в интервью AFP временный исполнительный директор ICANN…
Материнская компания Truth Social подала в суд на 20 СМИ, требуя компенсации в $1,5 млрд
Юристы Trump Media & Technology Group Corp. заявили в иске, что эта цифра была «полным вымыслом», и обвинили 20 новостных агентств в «преднамеренной, злонамеренной и скоординированной атаке» на Truth Social…