Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանն այսօր ՆԳՆ ղեկավար կազմի հետ անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն, տվել մի շարք հանձնարարականներ և ցուցումներ`դեպի ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ երթևեկը կազմակերպելու, ինչպես նաև Արցախում գտնվող մեր հայրենակիցների ներքին անվտանգության, ճանապարհային երթևեկության և հասարակական կարգի պահպանման ուղղությամբ։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Արցախի ՆԳՆ ԱԻՊԾ-ից:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցներով մարդկանց մեծաքանակ հոսքը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, առաջացրել է խցանումներ։
Այդ իսկ պատճառով, հորդորում ենք`
Խուճապի չմատնվել և չշտապել` Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքը չծանրաբեռնելու համար։
Բնակչության տեղափոխումը կատարվում է փուլային տարբերակով, որի համար սահմանված ժամկետներ չկան։ Գործընթացը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխումը։
ՆԳՆ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը շարունակում է իր առաքելությունը, իրականացնելով զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյունների, ինչպես նաև դեռևս անհայտ համարվող մեր հայրենակիցների որոնողափրկարարական աշխատանքները։

Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян провел сегодня рабочее совещание с руководящим составом МВД, дал ряд поручений и указаний по организации безопасного передвижения граждан в Армению, а также внутренней безопасности, дорожному движению и общественному порядку наших соотечественников, находящихся в Арцахе.
«Учитывая сложившуюся ситуацию и большой поток людей в Республику Армения на транспортных средствах личного пользования, что вызвало пробки, мы призываем не паниковать и не торопиться, чтобы не перегружать коридор, связывающий Арцах с Арменией.
Эвакуация населения осуществляется поэтапно, для чего нет установленных сроков. Процесс будет продолжаться до тех пор, пока полностью не будут обеспечены перевозки желающих отправиться в Армению граждан.
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД продолжает поисково-спасательные работы, останков погибших военнослужащих и гражданских лиц, а также считающихся пока без вести пропавшими наших соотечественников.