Ճապոնիան համալիր միջոցներ կձեռնարկի երկրի էներգամատակարարման կայունությունն ապահովելու համար ՝ хամագործակցելով G7 խմբի հետъ Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների ֆոնին, լրագրողներին հայտնել է արդյունաբերության նախարար Յասուտոսի Նիշիմուրան, փոխանցում է Reuters-ը։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է սահմանել մի շարք ընկերությունների դեմ, որոնք շինարարական եւ այլ ծառայություններ են մատուցում Ռուսաստանի գլխավորած «Արկտիկա» նախագծի համար, որում ճապոնացի բաժնետերերին է պատկանում բաժնետոմսերի 10%-ը։
Նիշիմուրան հավելել է, որ Ճապոնիան դեռ ուսումնասիրում է պատժամիջոցների հետեւանքները, որոնք չեն տարածվում բուն նախագծի կամ բաժնետերերի վրա:
22 երկրների նախարարներն ու պատվիրակները պայմանավորվել են նպատակ դնել մինչեւ 2030 թվականը ջրածնի համաշխարհային պահանջարկը հասցնել 150 միլիոն տոննայի, ասել է Նիշիմուրան:
Հայաստանի ատոմակայանը շատ կարևոր նշանակություն ունի երկրի էներգետիկ ոլորտի համար․ ՀՀ նախագահ
Այն ապահովում է Հայաստանի էներգետիկ հզորության 25-30 տոկոսը...
Brent տեսակի նավթը մեկ բարելի դիմաց նվազել է մինչև 80,6 դոլար՝ նախորդ օրվա գնի անկումից հետո
Ինչը 23 ցենտով ցածր է նախորդ նստաշրջանի փակման գնից...
Brent նավթի մեկ բարելի գինը 82,95 դոլար է
Էտալոնային մակնիշի նավթի գինը հինգշաբթի առավոտյան տատանվում է...
Առաջիկա տարիներին ավելի քան 10 երկրներ կսկսեն միջուկային աղբյուրներից էլեկտրաէներգիա արտադրել. ՄԱԳԱՏԷ
Մի քանի տարվա ընթացքում կլինեն մեկ տասնյակ կամ 13 (նոր) միջուկային երկրներ...
Շուկան այժմ ազատ է, ցանկացողները կարող են էլեկտրաէներգիա արտադրել, ներկրել և արտահանել Հայաստանից. Հակոբ Արշակյան
Էներգետիկայի ոլորտում ստեղծված հարմարավետ միջավայրը կբարձրացնի երկրի էներգետիկ անվտանգության և անկախության մարկարդակը…
Հակառակ կողմից մեծ հակազդեցություն մենաշնորհից հեշտ չեն ազատվում. Խաչատուրյանը՝ էնեգետիկայի շուկայի ազատականացման մասին

Япония примет комплексные меры  для обеспечения стабильности энергоснабжения страны, сотрудничая с группой G7 на фоне новых санкций США в отношении России, заявил журналистам министр промышленности Ясутоси Нисимура, передает Reuters.
Ранее Соединенные Штаты ввели санкции против ряда компаний, предоставляющих инжиниринговые, строительные и другие услуги для возглавляемого Россией проекта «Арктик СПГ-2», в котором японским акционерам принадлежит 10% акций.
Нисимура добавил, что Япония все еще изучает последствия санкций, которые не распространяются на сам проект или акционеров.
Комментарии были сделаны на пресс-конференции после того, как Нисимура провел в Токио встречу министров водородной энергетики, на которой обсуждались меры и проблемы по продвижению использования водорода для помощи миру в борьбе с изменением климата.
Министры и делегаты 22 стран договорились поставить цель увеличить глобальную потребность в водороде до 150 миллионов тонн к 2030 году, при этом до 90 миллионов тонн будут получать из возобновляемых и низкоуглеродных источников, сказал Нисимура.
В разных странах планируется реализовать множество проектов по производству водорода, и многие страны и регионы разработали свою собственную водородную политику, но лишь немногие приняли инвестиционные решения из-за неопределенных перспектив спроса, сказал он.
Цена нефть Brent составила $82,95 за баррель
Цена январских фьючерсов на сорт Brent на лондонской бирже ICE Futures составляет $82,95 за баррель…
МАГАТЭ: В ближайшие годы более 10 стран начнут производить электроэнергию из ядерных источников
В качестве потенциальных новых ядерных стран Гросси назвал Гану, Кению, Марокко, Нигерию, Намибию, Филиппины, Казахстан и Узбекистан...
Биржевые цены на газ в Европе снизились на 2%, до $485 за тысячу кубометров
Ближайшие — декабрьские — фьючерсы по индексу крупнейшего в Европе нидерландского хаба TTF открыли торги в 10.00 мск на уровне…