Ուկրաինան եւ ԱՄՆ-ն փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, որի համաձայն՝ Կիեւը կստանա 522 մլն դոլար ուկրաինական էներգահամակարգի կայունությունն ամրացնելու համար, տեղեկացրել են Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանությունում։
Ուկրաինան 422 մլն դոլար կստանա որպես նոր էներգետիկական օգնություն, եւս 100 մլն դոլար կախված կլինի որոշակի միջոցների իրականացումից, ներառյալ բարեփոխումները, նշված է դեսպանության հայտարարությունում։
Նպատակներից մեկընՈւկրաինայի կրիտիկականորեն կարեւոր ենթակառուցվածքի վերականգնմանն օգնելն է, հայտարարել են գերատեսչությունում, էլեկտրակայանների եւ տրասնֆորմատորների դեմ Ռուսաստանի օդային գրոհներից հետո, որոնց պատճառով անցած ձմռանը միլիոնավոր մարդիկ ժամանակ առ ժամանակ մնացել են առանց էլեկտրականության։
Այդ ժամանակվանից Ուկրաինան իրականացրել է մասշտաբային նորոգում, բայց պաշտոնական անձինք նախազգուշացրել են այս ձմռանն սպասվող նոր հարձակումների մասին։
Հուշագիրը նաեւ նպատակ ունի օգնել Ուկրաինային էներգետիկական սեկտորի բարեփոխմանն ուղղված աշխատանքում եւ Ռուսաստանի հետ պատերազմից հետո Եվրամիությանն ինտեգրված ցածր ածխաջրածնային, մրցունակ էներգետիկ տնտեսությանն անցնելու հարցում։

Украина и США подписали меморандум о взаимопонимании (МоВ), согласно которому Киев получит до $522 млн на укрепление устойчивости украинской энергосистемы, сообщили в посольстве США в Украине.
Украина получит 422 миллиона долларов в виде новой энергетической помощи, а еще 100 миллионов долларов будут зависеть от реализации определенных мер, включая реформы, говорится в заявлении посольства.
Одна из целей — помочь Украине восстановить критически важную инфраструктуру, заявили в ведомстве, после воздушных атак России на электростанции и трансформаторы, из-за которых прошлой зимой миллионы людей время от времени оставались без электричества.
С тех пор Украина провела масштабный ремонт, но официальные лица предупредили о новых нападениях этой зимой.
Меморандум также призван помочь Украине в работе над реформой энергетического сектора и ее переходом после войны с Россией к низкоуглеродной, конкурентоспособной энергетической экономике, интегрированной с Европейским Союзом.