ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցելու պատրաստակամ միջազգային կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների և սոցիալական նախաձեռնությունների առկա ռեսուրսները գույքագրելու ու դրանց հետագա կիրառումը պլանավորելու նպատակով` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը գործարկում է «Սոցիալական աջակցության ծառայությունների քարտեզը»՝ map.socservice.am։
«Ներկայում տեղահանված անձանց կարիքները գույքագրվում և բավարարվում են ՀՀ Կառավարության կողմից` մարզպետարանների համակարգմամբ։ Այնուամենայնիվ կան մի շարք կառույցներ և հասարակական կազմակերպություններ, որոնք դիմում են պետական գերատեսչություններին՝ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Վերոնշյալ հարթակում կազմակերպությունները հնարավորություն կունենան լրացնել իրենց ռեսուրսները, ինչից հետո հավաքագրված տվյալները հասանելի կլինեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, մարզպետարանների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների համար։ Հավաքագրված ռեսուրսները վերջիններիս կողմից կհամակարգվեն և ըստ անհրաժեշտության կօգտագործվեն»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

In order to carry out an inventory of the existing resources of international bodies, non-governmental organizations and social initiatives willing to support people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and to plan their further use, the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia (MLSA) has launched the Map of Social Support Services (map.socservice.am).
"Currently, the needs of the displaced people are inventoried and met by the Government of the Republic of Armenia with the coordination of provincial administrations. However, there are a number of bodies and non-governmental organizations that turn to state departments for support.
On the above-mentioned platform, organizations can fill in their resources, after which the collected data will be available to the Ministry of Labor and Social Affairs, provincial administrations, as well as local self-government bodies. The collected resources will be coordinated by the latter and will be used as needed," reads the statement issued by the ministry.