Միասնական սոցիալական ծառայության սոցիալական աշխատողների կողմից Հայաստանի Հանրապետություն տեղահանվող քաղաքացիների կարիքները գնահատվում են e-soc.am հարթակի միջոցով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Զառա Մանուչարյանը։
«Քաղաքացիները, ովքեր անցնում են հումանիտար կայանով, մեր սոցիալական աշխատողները աջակցում են, որ այդ հարթակում քաղաքացիները կարողանան իրենց կարիքներն արտացոլել։ Այսինքն՝ այնտեղ հնարավորություն ունեն ներկայացնելու՝ ինչի անհրաժեշտություն ունեն, օրինակ՝ կացարանի, սննդի, հագուստի, առաջնային որեւէ այլ պարագայի, կարող են նաեւ ներկայացնել եթե կա ծառայությունների կարիք․ օրինակ՝ եթե ընտանիքում կա հաշմանդամություն ունեցող անձ կամ տարեցներ, որոնք խնամքի կարիք ունեն։ Այդ ամբողջ տեղեկատվությունը հասանելի է լինում մարզպետարանների, համայնքապետարանների համար։ Կարիքների բավարարումն իրականացվում է մարզպետարանների համակարգմամբ»,- ասաց Զառա Մանուչարյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք կան տվյալներ, թե այժմ Արցախից բռնի տեղահանված Գորիսում քանի ընտանիք է մնում, մամուլի քարտուղարն ասաց․
«Ամբողջ աշխատանքներն իրականացվում են ԼՂ-ում ճգնաժամային իրավիճակի կառավարման աշխատանքային խմբի կողմից, որի կազմում եւ՛ մեր նախարարությունն է ներգրավված, եւ՛ ՏԿԵ նախարարությունից, եւ՛ Միգրացիոն ծառայությունից ու մի շարք այլ գերատեսչություններ։ Ինչ վերաբերում է տեղավորմանը, այդ աշխատանքները համակարգվում է ՏԿԵՆ-ի կողմից»։
Անդրադառնալով որոշ դժգոհությունների, թե օգնությունը ժամանակին չի հասնում, Մանուչարյանն արձագանքեց․ «Հիմնականում ահազանգեր լինում են նրանց կողմից, ովքեր չեն ուզում այս պահին տեղավորվել օրինակ՝ Սյունիքի մարզում, նրանք այլ վայրում են ուզում, եւ հայտարարությունները լինում են օրինակ այն մասին, որ Երեւանում փնտրում են բնակարան»։
Հարցին՝ պետական կառավարման օղակը կարողանո՞ւմ է այդ բոլոր աշխատանքները տանել, թե՞ կամավորների ներգրավման կարիք կա, Մանուչարյանը պատասխանեց․ «Այս պահին աշխատանքներն իրականացվում են եղած ռեսուրսներով, որոնք լիարժեք բավարարում են, բայց քանի որ թեպետ մեր կողմից ավելի վաղ էլ եղել էին հայտարարություններ, որ չկան լրացուցիչ միջոցների անհրաժեշտություն, չկա մասնավոր նախաձեռնությունների անհրաժեշտություն, բայցեւ հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային գործընկերների կողմից դեռ շարունակվում են մեզ դիմումները»։

Social workers of the Unified Social Service assess the needs of citizens being displaced from Nagorno-Karabakh to Armenia through the e-soc.am platform. Zara Manucharyan, press secretary of the Minister of Labor and Social Affairs, told NEWS.am.
"Citizens who pass through the humanitarian station are supported by our social workers so that they can reflect their needs on that platform. In other words, they have the opportunity to present there what they need, for example, housing, food, clothing, any other essentials, they can also present if there is a need for services, for example, if there is a disabled person in the family or elderly people who need care. All that information is available for provincial and village administrations. The process of satisfying the needs is carried out with the coordination of provincial administrations," said Zara Manucharyan.
Referring to some complaints that aid does not arrive on time, Manucharyan responded: "Basically, there are alerts from those who don't want to settle at the moment, for example, in the Syunik province, they want somewhere else, and there are announcements, for example, that they are looking for an apartment in Yerevan."
Asked whether state administration manages to carry out all these works, or is there a need to involve volunteers, Manucharyan responded that now, the works are being carried out with the available resources, which are fully satisfactory.
She also noted that even though they said that there is no need for additional funds or resources or for private initiatives, but they continue to receive requests from NGOs and international partners that offer help.