ԱՄՆ-ն աշխատում է միջազգային առաքելություն ձեւավորելու ուղղությամբ, որը կվերահսկի Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարումը՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքները և անվտանգությունը, ասել է Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է միջազգային առաքելություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին և միջազգային հանրությանը ապահովելու թափանցիկություն, վստահություն և վստահություն, որ նրանց իրավունքները և անվտանգությունը կպաշտպանվեն՝ համահունչ Ադրբեջանի  հրապարակային հայտարարություններին», - ասել է Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույց։
Նա հավելել է, որ նման նախաձեռնությունը «ակտիվորեն քննարկվում է», և Միացյալ Նահանգներն աշխատում է դաշնակիցների հետ այդ ուղղությամբ։

The United States is working on creation of an international mission that would monitor Azerbaijan’s fulfillment of its obligations to ensure the rights and security of the residents of Nagorno-Karabakh, State Department spokesperson Matthew Miller said.
“We believe that an international mission is necessary to provide the people of Nagorno-Karabakh and the international community with transparency, assurances and confidence that their rights and security will be protected, consistent with the public statements that Azerbaijan has made,’’ Miller said at a briefing for reporters.
He added that such an initiative is "actively being discussed" and the US is working on it with allies.