«Էլիաս» ցիկլոնը  երկուշաբթի օրը նոր է սկսել շարժվել Հունաստանի վրայով, սակայն արդեն հորդառատ անձրև, կարկուտ և ջրհեղեղ է առաջացրել երկրի արևմտյան, կենտրոնական և հարավային շրջաններում: Այս մասին հայտնում է ERT1 հեռուստաալիքը։
Արեւմտյան Հունաստանում վատ եղանակը սկսվել է կարկուտով եւ անձրեւներով։ Պելոպոնեսի Էգիոն քաղաքի տարածքում ցեխաջրերը սարերից իջել են Պատրա-Կորնթոս ազգային մայրուղու վրա, ինչը հանգեցրել է երթևեկության մասնակի դադարեցման։ Տրիկալա և Կարդիցա քաղաքներում հորդառատ անձրևներ են տեղում, Լարիսայի շրջանի որոշ գյուղեր մնացել են առանց էլեկտրականության՝ էլեկտրահաղորդման գծերի վնասման պատճառով։
Իշխանություններին հատկապես անհանգստացնում է աղետի ակնկալվող ազդեցությունը Թեսալիայի տարածաշրջանի վրա, որտեղ մեծ տարածքներ հեղեղվեցին, բերքը և շատ անասուններ ոչնչացան վերջին ավերիչ «Դանիել» ցիկլոնի ժամանակ: Պալամա քաղաքի բնակիչները, վախենալով նոր ջրհեղեղից, արդեն փակել են իրենց տների դռներն ու պատուհանները ավազով լի պարկերով։ Իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ Վոլոսի արվարձաններում, որտեղ դեռևս Կրավսիդոնաս գետի հունում են գտնվում հսկայական քանակությամբ հող, քարեր, ծառերի բներ և առուներով տեղափոխվող այլ նյութեր։
Հունաստանի կլիմայական ճգնաժամի կառավարման և քաղաքացիական պաշտպանության նախարարությունը հրատապ խորհրդակցություն է անցկացրել, որի ժամանակ որոշվել է տագնապ հայտարարել երկրի հինգ շրջաններով ցիկլոնի անցման կապակցությամբ։

Циклон «Элиас» только начал в понедельник свое продвижение над территорией Греции, но уже привел к ливням, граду и селевым потокам в западных, центральных и южных районах страны. Об этом сообщил телеканал ERT1.
Непогода началась с града и ливней в Западной Греции. В районе городка Эгион на Пелопоннесе на национальную автомагистраль Патры - Коринф с гор сошел селевой поток, что привело к частичной остановке движения. Сильные дожди идут в городах Трикала и Кардица, некоторые села в области Лариса остались без света из-за повреждения линий электропередачи.
Особое беспокойство у властей вызывает ожидающийся удар стихии по региону Фессалия, где были затоплены большие территории, уничтожены сельскохозяйственные культуры и погибло много скота во время недавнего разрушительного циклона «Даниэль». Жители городка Палама, опасающиеся новых наводнений, уже снова заложили мешками с песком двери и окна своих домов. Остается сложной ситуация в пригороде Волоса, где по-прежнему в русле реки Кравсидонас лежат огромные объемы почвы, камней, стволов деревьев и других принесенных потоками материалов.
Министерство по борьбе с климатическими кризисами и гражданской защите Греции провело срочное совещание, на котором было принято решение об объявлении тревоги в отношении прохождения циклона по пяти районам страны. Начальник оперативного отдела пожарной службы Танасис Балафас сообщил на брифинге, что силы спасателей приведены в готовность в Фессалии, Центральной Греции, столичной области Аттика, на острове Эвбея и полуострове Пелопоннес. «Мы подготовились к худшему, но надеемся на лучшее», - сказал он.
Метеорологи отмечают, что циклон «Элиас» будет продвигаться над территорией Греции вплоть до субботы.