Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Նախիջեւան՝ նկատի ունենալով այցի համար ընտրված ժամանակը, սադրանք էր, գրել է Al-Monitor-ը։
Այցը կապված էր Բաքվի պահանջի հետ, որպեսզի Հայաստանը թույլ տա ստեղծել Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքը, որը Նախիջեւանը կկապի Ադրբեջանի հետ եւ կապահովի անխոչընդոտ հասանելիություն, այլ խոսքով՝ կողմերից ոչ մեկը սահմանային որեւէ վերահսկողություն չի ունենա։ Հայաստանը մերժել է այդ պայմանները՝ հայտարարելով, որ դա հավասարազոր կլինի Հայաստանի տարածքի փաստացի օկուպացիային, որը երկիրը կբաժանի Իրանի՝ տարածաշրջանում նրա միակ դաշնակցի հետ սահմանից։
Իրանը քանիցս նման ցանկացած ջանք «կարմիր գիծ» է անվանել եւ զորավարժություններ է անցկացրել սահմանի երկայնքով։ Իսրայելը, Թուրքիայի հետ միասին, Ադրբեջանին զենք եւ ռազմական խորհրդականներ է տրամադրել 2020թ. պատերազմի ժամանակ, իսկ Իրանը կարծում է, որ հրեական պետությունն օգտագործում է Ադրբեջանը որպես պլացդարմ իսլամական հանրապետությունն ապակայունացնելու համար։
Իրանը Ադրբեջանի կողմից Արցախի վերադարձը դիտարկում է որպես ամենալուրջ քայլ Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման հարցում, նշել է Միջազգային հարաբերությունների եւ անվտանգության գերմանական ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Համիդռեզա Ազիզին։ «Այդ միջանցքը, ինչպես այն ընկալում են Իրանում, Իրանին կզրկի լուրջ աշխարհաքաղաքական գերազանցությունից՝ դեպի Հայաստան ուղիղ ցամաքային կապից, ինչպես նաեւ ազդեցության լծակներից, որոնք նա ուներ Ադրբեջանի վրա Նախիջեւանի հասանելիության առումով»,- ասել է Ազիզին Al-Monitor-ին։
USAID տնօրեն Սամանթա Փաուերը ժամանել է Երեւան պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի գործերով օգնականի առաջին տեղակալ Յուրի Կիմի հետ։
Այցը հաջորդել է ԱՄՆ եւ Հայաստանի 10-օրյա համատեղ զորավարժություններին։ Փաշինյանի իշխանության գալու պահից Հայաստանը մոտեցել է Վաշինգտոնին եւ հրաժարվում է աջակցել Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժմանը։ Միեւնույն ժամանակ, Փաշինյանը փորձում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ այն հույսով, որ դա կկանխի Ադրբեջանի հետագա ագրեսիան, բայց առայժմ առանձնակի էֆեկտ չկա։ Անցել է ավելի քան մեկուկես տարի կարգավորման մասին բանակցությունների սկսվելուց հետո, Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ ցամաքային սահմանը մնում է փակ, իսկ դիվանագիտական հարաբերություններ մինչեւ այժմ հաստատված չեն, քանի որ Անկարան Փաշինյանից պահանջում է էլ ավելի շատ զիջումներ Ադրբեջանին, ինչպես եւ, ակնհայտ է, Կրեմլը։
Միավորված ծառայությունների թագավորական ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող Սեմյուել Ռամանիի կարծիքով՝ չմիջամտելու ռուսական դիրքորոշումը կապված է երկու հիմնական գործոնի հետ։ Դրանցից մեկը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներքին թշնամանքն է գունավոր հեղափոխությունների հանդեպ, մյուսը՝ Պուտինի ներկայիս կախվածությունն Ադրբեջանից, որի միջոցով Ռուսաստանը Եվրոպային է վաճառում իր նավթը ադրբեջանականի անվան տակ։
Ռամանին, որն ուշադիր հետեւում է Կրեմլի կողմից կառավարվող Թելեգրամ-ալիքներին, նշել է, որ նրանք ակնհայտորեն ձգտում էին չափազանցել Փաշինյանի դեմ շարունակվող բողոքների մասշտաբները՝ այն հույսով, որ դա նրան տապալե;ու ազդակ կհանդիսանա։ «Նրանք նաեւ փորձում են զգացողություն հրահրել, թե Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է վաճառել Հայաստանի ինքնիշխանությունը»,- ասել է Ռամանին Al-Monitor-ին։
Բայց նրա արեւմտյան բարեկամներն ի վերջո քիչ բան կանեն, որպեսզի օգնեն նրան կամքի, այլ ոչ թե միջոցների բացակայության պատճառով։
Չնայած խաղաղ դիտորդների ներկայությանը հրադադարի գծի երկայնքով, Եվրամիությունը զգուշություն է ցուցաբերում ադրբեջանական նավթի աճող պահանջմունքի պատճառով՝ կապված ռուսական էներգակիրների դեմ պատժամիջոցների հետ, Բաքվին դատապարտելով ռազմական գորողության համար, բայց ուղիղ գործողություններ նրա դեմ չնախաձեռնելով։
Նույն կերպ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հաստատել է «Հայաստանի իննքիշխանությանը, անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը ԱՄՆ աջակցությունը»։
Բլինքենը Ադրբեջանին կոչ էր անում «պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը եւ կատարել իր պարտավորությունները, հարգել Արցախի բնակիչների իրավունքները եւ հիմնական ազատությունները, ինչպես նաեւ ապահովել միջազգային հումանիտար իրավունքի պահպանումը»։ Բայց նա եւս չդատապարտեց Ադրբեջանի ագրեսիան, հավանաբար, այն դերի պատճառով, որը երկիրը խաղում է Իրանին զսպելու գործում։
Այս մռայլ պատկերին ավելանում են այն խնդիրները, որոնց բախվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայաստանի ամենահավատարիմ դաշնակիցը՝ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը։ Դեմոկրատը Նյու Ջերսիից ստիպված էր հեռանալ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի պաշտոնից այն բանից հետո, երբ դաշնային դատախազները նրան կաշառակերության մեղադրանք են ներկայացրել կնոջ՝ Նադինի (էթնիկ հայ) եւ երեք գործարարների մասնակցությամբ՝ ի շահ Եգիպտոսի կառավարության։ Նրա տեղի ընտրողներից շատերը էթնիկ հայեր են։
ԱՄՆ-ում հայ դոկտորանտ Սայմոն Մաղաքյանը, որը փաստագրել է հայկական մշակութային հուշարձանների ոչնչացումը Ադրբեջանում, ասել է. «Գրողի ծոցը Մենենդեսն ու նրա բարբաջանքը։ Գրողի ծոցը Սամանթա Փաուերն ու նրա կոկորդիլոսի արցունքները... ԱՄՆ-ն գիտեր ամեն ինչ այդ մասին ամենասկզբից։ Նա կարծում է, թե քշում է Ռուսաստանին տարածաշրջանից երկրորդ Հայոց ցեղասպանությամբ։ Առաջին անգամ դա չաշխատեց։ Հիմա էլ չի աշխատի»,- ասել է Մաղաքյանը։

Визит турецкого лидера Реджепа Эрдогана в Нахиджеван был провокацией с учетом выбранного времени, считают наблюдатели, пишет Al-Monitor.
«Визит связан с требованиями Баку, чтобы Армения разрешила создание Зангезурского транспортного коридора, соединяющего Нахиджеван с материковой частью Азербайджана и обеспечивающего беспрепятственный доступ; другими словами, ни на одной из сторон не будет никакого пограничного контроля. Армения отвергла эти условия, заявив, что это будет равносильно фактической оккупации территории Армении, которая отделит страну от ее границ с Ираном, ее единственным союзником в регионе.
Иран неоднократно объявлял любые подобные усилия «красной линией» и проводил военные учения вдоль границы. Израиль, наряду с Турцией, предоставил Азербайджану оружие и военных советников во время войны 2020 года, а Иран считает, что еврейское государство использует Азербайджан в качестве плацдарма для дестабилизации Исламской Республики.
Иран рассматривает возвращение Карабаха Азербайджаном как самый серьезный шаг в создании Зангезурского коридора, отметил Хамидреза Азизи,  научный сотрудник Немецкого института международных отношений и безопасности. «Этот коридор, как его воспринимают в Иране, лишит Иран очень серьезного геополитического преимущества, а именно прямого сухопутного доступа к Армении, а также рычагов влияния, которые он имел на Азербайджан в отношении доступа к Нахиджевану», — сказал Азизи Al-Monitor. «В этом смысле на карту поставлено очень многое».
Директор USAID Саманта Пауэрс прибыла в Ереван вместе с первым заместителем помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Юри Ким.
Визит последовал за 10-дневными совместными военными учениями США и Армении. С момента прихода к власти Пашиняна, Армения сблизилась с Вашингтоном и отказывается поддержать вторжение России в Украину. В то же время Пашинян добивается нормализации отношений с Турцией в надежде, что это предотвратит дальнейшую агрессию Азербайджана, но пока без особого эффекта. Прошло более полутора лет с момента начала переговоров о нормализации, сухопутная граница между Турцией и Арменией остается закрытой, а дипломатические отношения до сих пор не установлены, поскольку Анкара требует от Пашиняна еще больших уступок Азербайджану, как, очевидно, и Кремль.
По мнению Сэмюэля Рамани, младшего научного сотрудника Королевского института объединенных служб, российская позиция невмешательства связана с двумя основными факторами. Одним из них является внутренняя враждебность президента России Владимира Путина к цветным революциям; другой – нынешняя зависимость Путина от Азербайджана, через который Россия я продает Европе свою нефть под видом азербайджанской.
Рамани, который внимательно следит за управляемыми Кремлем каналами Telegram, отметил, что они явно стремились преувеличить масштабы продолжающихся протестов против Пашиняна в надежде, что это создаст импульс для его свержения. «Они также пытаются разжечь ощущение, что Никол Пашинян пытается продать суверенитет Армении», — сказал Рамани Al-Monitor.
Но его западные друзья в конечном итоге мало что сделают, чтобы помочь ему из-за отсутствия воли, а не средств.
Несмотря на присутствие мирных наблюдателей вдоль линий прекращения огня, Европейский Союз проявляет осторожность из-за растущей потребности в азербайджанской нефти, вызванной санкциями в отношении российских энергоносителей, осуждая Баку за военную операцию, но не предпринимая прямых действий против нее.
Аналогичным образом, госсекретарь Энтони Блинкен подтвердил «поддержку США суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении».
Блинкен призвал Азербайджан «защищать мирное население и выполнять свои обязательства уважать права человека и основные свободы жителей Нагорного Карабаха, а также обеспечивать соблюдение международного гуманитарного права». Но он также не осудил агрессию Азербайджана, вероятно, из-за той роли, которую страна играет в сдерживании Ирана.
К этой мрачной картине добавляются проблемы, с которыми столкнулся самый верный союзник Армении в Конгрессе США, сенатор Роберт Менендес. Демократ из Нью-Джерси был вынужден уйти с поста председателя сенатского комитета по международным отношениям после того, как федеральные прокуроры предъявили ему обвинение в предполагаемой схеме взяточничества с участием его жены Надин, этнической армянки, и трех бизнесменов в интересах египетского правительства. Многие из его местных избирателей являются этническими армянами.
Вторя агонии, которую испытывали многие перед лицом беспомощности Армении во время событий прошлой недели, Саймон Магакян, армянский докторант в США, который документировал уничтожение армянских культурных памятников в Азербайджане, сказал: «К черту Менендеса и его бред сивой кобылы. К черту Саманту Пауэр и ее крокодиловы слезы…США знали все об этом с самого начала. Они думают, что выгонят Россию из региона вторым Геноцидом армян. С первого раза это не сработало.  И сейчас это не сработает», — сказал Магакян».