43 տարեկանում մահացել է ապարտեիդի դեմ պայքարի հարավաֆրիկյան հերոս Նելսոն Մանդելայի թոռնուհին՝ Զոլեկա Մանդելան։ Նա մահացել է քաղցկեղից, տեղեկացրել է նրա ընտանիքը։
Զոլեկան Մանդելայի կրտսեր դստեր՝ Զինձի Մանդելայի եւ նրա առաջին ամուսնու՝ Զվելիբանզի Հլոնգվանեի դուստրն էր, տեղեկացրել է AFP-ն։
Ընտանիքը տեղեկացրել է, որ վերջերս կատարված սքանավորումը ի հայտ է բերել, որ քաղցկեղը բավական խորացած է, ախտահարվել էին նրա ազդրը, լյարդը, թոքերը, կոնքը, գլխուղեղը եւ ողնուղեղը։
«Մենք սգում ենք սիրելի թոռնուհու մահը»,- գրել է Նելսոն Մանդելայի հիմնադրամը։ «Նրա աշխատանքը քաղցկեղի կանխարգելման հարցում եւ անսասան հավատը հիվանդության՝ որպես դատավճռի հաղթահարելիության հանդեպ կշարունակեն ոգեւորել մեզ»։

Скончалась внучка южноафриканского героя борьбы против апартеида Нельсона Манделы, Золека Мандела. Она умерла от рака в возрасте 43 лет, сообщила ее семья.
Она была ребенком младшей дочери Манделы Зиндзи Манделы и ее первого мужа Звелибанзи Хлонгване, передает AFP.
Семья сказала, что недавнее сканирование выявило «значительный» прогресс в раке, который поразил ее бедро, печень, легкие, таз, головной и спинной мозг.
«Мы оплакиваем потерю любимый внучки», — написал Фонд Нельсона Манделы. «Ее работа по повышению осведомленности о профилактике рака и ее непоколебимая приверженность разрушению стигмы, окружающей эту болезнь, будут продолжать вдохновлять всех нас».