Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող և սեփական տրանսպորտային միջոց չունեցող քաղաքացիներն առաջիկա օրերին հնարավորություն կունենան գրանցվել և տեղափոխվել ավտոբուսներով։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
Հաշվի առնելով Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհով վիրավորների և սեպտեմբերի 25-ին վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով տուժած մեր հայրենակիցների շտապ բուժօգնություն ստանալու կարիքը` կոչ ենք անում սեփական տրանսպորտային միջոցներով առայժմ չմեկնել դեպի ՀՀ, քանի որ մեզ համար առավել թանկ է մարդկային կյանքը, որի փրկության գործում դուք կարող եք ունենալ ձեր ներդրումը։
Հավատացե՛ք, որ նաև ձեր գործողություններից է կախված վիրավորների ճակատագիրը։
Խնդրում ենք ամենայն պատասխանատվությամբ մոտենալ հարցին` ցուցաբերելով բարձր պատասխանատվություն և հանդուրժողականություն։

Citizens who wish to relocate to the Republic of Armenia but do not possess their own means of transportation will have the option to register and utilize buses in the forthcoming days, as announced by the Artsakh Information Center.
“Given the critical requirement for immediate medical care for both the injured along the Stepanakert-Goris route and our fellow citizens who sustained injuries in the explosion at the fuel warehouse on September 25, we strongly advise against using personal vehicles to travel to Armenia at this time. The preservation of human life is of paramount importance, and your assistance can make a significant difference in this regard.
It is essential to recognize that the well-being of the wounded is influenced by the collective actions and decisions of the community. We appeal to you to approach this matter with a profound sense of responsibility and empathy,” the statement says.