Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի օրերին իսրայելական ԶԼՄ-ները որեւէ կերպ չեն արձագանքել այդ արյունալի իրադարձություններին, դա խիստ բացասական միտում է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Մենդել Կորսունսկին։
Նրա խոսքով՝ լռության քաղաքականությունը սկսվել է դեռ անցած տարվա դեկտեմբերից, երբ Ադրբեջանը սկսեց Արցախի շրջափակումը՝ անցակետ դնելով Լաչինի միջանցքում, դրանով իսկ տալով հումանիտար ճգնաժամի մեկնարկը. «Տեղի ԶԼՄ-ները ոչ մի կերպ չարձագանքեցին Արցախի շրջափակմանը եւ հումանիտար ճգնաժամին, նաեւ գրեթե ոչ մի արձագանք չեղավ Արցախի հայ բնակչության դեմ ագրեսիայի սկզբից։ Ես անձամբ Ադրբեջանի գազանությունների մասին ապացույցներ եմ ուղարկել շատ պարբերականների... պատասխան այդպես էլ չի եղել։ Ցավոք, այս միտումը այն բանի ապացույցն է, որ ԶԼՄ-ներն Իսրայելում արդեն ազատ չեն, ինչպես առաջ»։
Կորսունսկին նշել է, որ միայն քչերը հավատարիմ մնացին լրագրողի մասնագիտությանը. «Հանուն արդարության արժե նշել Haaretz թերթը, որտեղ հայտնվեց հրապարակում «Բավական է զենք վաճառեք Ադրբեջանին եւ օգնեք հայերի դեմ նրա պատերազմին» վերնագրով։ Մեկ անգամ եւս ցանկանում եմ նշել Յուավ Զեավին Առաջին ալիքից, որը հոդված գրեց Արցախի իրավիճակի եւ նրա հայ բնակչության ողբերգության մասին»։

В дни агрессии Азербайджана против Арцаха израильские СМИ никак не отреагировали на эти кровавые события, это очень негативная тенденция. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил политолог Мендель Корсунский.
По его словам, политика умалчивания началась еще с декабря прошлого года, когда Азербайджан начал блокаду Арцаха, установив КПП на Лачинском коридоре, тем самым дав старт гуманитарному кризису: «Местные СМИ никак не реагиравили на блокаду Арцаха и гуманитарный кризиса, также не было практически ни какой реакции с начала агрессии против армянского населения Арцаха. Я лично посылал доказательства о зверствах Азербайджана в многие издания... ответа так и было, К сожалению данная тенденция это доказательство того, что СМИ в Израиле уже не свободны как раньше».
Корсунский отметил, что только единицы остались верны профессии журналиста: «Ради справедливости ради стоит отметить газету Haaretz, где появился материал с заголовком «Хватит продавать оружие Азербайджану и помогать его войне против армян». И ещё раз также хочу отметить Юава Зеави с Первого канала, который написал статью о ситуации в Арцахе и о трагедии армянского населения».