Չին-հայկական հարաբերություններն առողջ զարգացմամբ են բնութագրվում. երկու երկրների պետական ղեկավարները սերտ կապեր են պահպանում, խորանում է քաղաքական փոխվստահությունը, համագործակցությունն առեւտրի եւ տնտեսության ոլորտներում ընդլայնվում է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՇՀԿ Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Չժեն Վեյը։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ զարգանում է ավանդական բարեկամություն. «Տասը տարի առաջ, 2013թ. սեպտեմբերին Բիշքեկում տեղի ունեցող ՇՀԿ գագաթաժողովում Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հայտարարեց Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության չինական կոմիտեի ստեղծման մասին։ Այս տարի կոմիտեն նշում է իր 10-ամյակը։ Նյու Դելիում այս տարվա հուլիսին կայացած ՇՀԿ գագաթաժողովում նախագահ Սին հանդես եկավ կարեւոր ծրագրային ելույթով, որտեղ շեշտադրեց հումանիտար փոխանակման եւ ժողովուրդների միջեւ փոխըմբռնմանն աջակցելու ջանքերը։ Սա կոմիտեի աշխատանքի գլխավոր ուղղությունն  է, ինչպես նաեւ մեր այցի նպատակը»։
Չժեն Վեյի խոսքով՝ վերջին 3 տարում ՇՀԿ Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության չինական կոմիտեն՝ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական եւ ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի եւ ՇՀԿ այլ երկրների գործընկերների հետ միասին, հետեւելով փոխադարձ խորհրդակցությունների, համատեղ կառուցման եւ ընդհանուր օգտագործման սկզբունքները, ձգտում է  խորացնել բարիդրացիությունը, բարեկամությունը եւ համագործակցությունը, միջազգային հանրությանը տրամադրել ժողովրդական դիվանագիտության նոր նախագիծ ՇՀԿ շրջանակում։ «Շանհայի ոգու» (փոխադարձ վստահություն, փոխադարձ շահ, իրավահավասարություն, խորհրդակցություն, հարգանք քաղաքակրթությունների տարատեսակության հանդեպ, ընդհանուր զարգացման ձգտում) հովանու ներքո համատեղ ուժերով ընդլայնվում է համագործակցությունը հանրային դիվանագիտության ուղիով՝ ի բարօրություն ՇՀԿ երկրների բոլոր ժողովուրդների»։
«Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական եւ ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը, նրա խոսքով, նոր հորիզոն է բացում ուղեղային կենտրոնների փոխանակման եւ հումանիտար համագործակցության համար. «Մենք ամեն տարի  հանդիպում ենք միջազգային համաժողովում, խորապես ուսումնասիրում միջազգային իրադրությունը փորձագետների հետ, մենք պատրաստ ենք հետագայում եւս գործընկերների հետ միասին վերլուծել հրատապ թեմաներն աշխարհի եւ զարգացման վերաբերյալ, միասին կառուցել տարբեր քաղաքակրթությունների խաղաղ ու ներդաշնակ համակեցություն, համատեղ ջանքերով կառուցել ՇՀԿ ժողովուրդների հիանալի ապագան»։
Չժեն Վեյի գնահատականով՝   չին-հայկական հարաբերությունները բնութագրվում են առողջ զարգացմամբ. «Երկու երկրների պետական ղեկավարները սերտ կապեր են պահպանում, խորանում է քաղաքական փոխվստահությունը, համագործակցությունն առեւտրի եւ տնտեսության ոլորտում ընդլայնվում է։ Երկու երկրների ժողովուրդները ընդհանուր ջանքեր են ուղղում պայմանավորվածությունները կենսագործելու ուղղությամբ։ Մենք խորապես համոզված ենք երկկողմ հարաբերությունների եւ բոլոր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարի հարցում»։
Վերջին տարիներին բոլոր երկրների գործընկերների, այդ թվում «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական եւ ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի աջակցությամբ Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության չինական կոմիտեն, ինչպես նշել է Չժեն Վեյը, իրականացրել է ժողովրդական դիվանագիտության համաժողով, Բժշկական նորարարությունների եւ համագործակցության միջազգային համաժողով, Երիտասարդայան գիտատեխնիկական նորարարական համաժողով, Կանանց կրթության եւ աղքատության կրճատման համաժողով, Մայրության եւ մանկության պահպանման համաժողով, Աղքատության կրճատման եւ կայուն զարգացման համաժողով, Չինաստան-Կենտրոնական Ասիա համագործակցության համաժողով, ինչպես նաեւ ԶԼՄ-ների փոխանակումներ, երիտասարդ առաջնորդների Չինաստան կատարած այցելություններ եւ այլ միջոցառումներ, աջակցել է կատարակտայի անվճար վիրահատությունների իրականացմանը  ՇՀԿ երկրներում, լիովին օգտագործել է ժողովրդական դիվանագիտության առավելությունները եւ ստեղծել պլատֆորմ ՇՀԿ շրջանակում գործնական համագործակցության համար։
«Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության չինական կոմիտեն մեծ ուշադրություն է հատկացնում կանանց եւ երեխաների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությանը, աջակցում է կանանց աշխատանքով ապահովելուն,  նրանց զարգացմանը, օգնում է երեխաների եւ երիտասարդների զարգացմանը, իրականացնում ՇՀԿ երկրների մանկական նկարների ցուցահանդեսներ, մարզական միջոցառումներ, ինչպես նաեւ ամառային ճամբարներ։ Բարիդրացիության, բարեկամության եւ համագործակցության չինական կոմիտեն նպաստում է երիտասարդների փոխանակմանը եւ այցելություններին, նորարարություններին եւ գործարարությանը, մասնագիտական պատրաստմանը եւ այլն, որպեսզի զարգացնի կադրեր երկրի բարգավաճման համար։ Այս տարի լրանում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության 10 տարին։ Կոմիտեն պատրաստ է հայ գործընկերների հետ միասին կիսել չինական արդիականացման նվաճումները, զարգացնել «Շանհայի ոգին», միավորել հանրության բոլոր շրջանակների ջանքերը, ինչպես նաեւ խորացնել համագործակցությունն առողջապահության, ավանդական բժշկության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի, տուրիզմի, աղքատության դեմ պայքարի եւ կանաչ զարգացման ոլորտներում՝ հանուն ժողովրդական դիվանագիտության առաջմղման, համատեղ զարգացման  եւ բարգավաճման»,- ամփոփել է Չժեն Վեյը։

Китайско-армянские отношения характеризуются здоровым развитием: госруководители двух стран держат тесные контакты, углубляется политическое взаимодоверие, сотрудничество по торговле и экономике расширяется. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявила генеральный секретарь Комитета по добрососедству, дружбе и сотрудничеству ШОС (КДДС) Чжэнь Вэй.
По ее словам, между Китаем и Арменией развивается традиционная дружба: «Десять лет назад, в сентябре 2013 года на саммите ШОС в Бишкеке Председатель КНР Си Цзиньпин объявил о создании Китайского Комитета ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству. В этом году Комитет отмечает свое 10-летие. На саммите ШОС в Нью-Дели в июле сего года Председатель Си выступил с важной программной речью, где делает акцент на усиление гуманитарного обмена и содействия взаимопонимания между народами. Это главное направление работы комитета, также и цель нашего визита».
По словам Чжэнь Вэй, за последние 3 года Китайский Комитет ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству вместе с Советом политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и партнерами других стран ШОС, придерживая принципа взаимной консультации, совместного строения и общего использования, стремимся к углублению добрососедства, дружбы и сотрудничества, предоставили международному обществу новый проект народной дипломатии в рамках ШОС: «Под эгидой «Шанхайским духом»- взаимодоверие, взаимовыгода, равноправие, консультация, уважение к многообразным цивилизациям, стремление к общему развитию, совместными силами расширяют сотрудничество путем общественной дипломатии на благо всем народам стран ШОС».
Совет политических и стратегических исследований «Китай-Евразия», по ее словам, открывает новый гаризонт для обмен между мозговыми центрами и гуманитарного сотрудничества: «Мы каждый год встречаемся на международной конференции, глубоко изучаем международную обстановку с экспертами, мы готовы и в дальнейшем вместе с партнерами вместе анализируем актуальные тематики вокруг мира и развития, вместе стремимся к мирному сосуществованию разных цивилизации в гармонии, совместными усилиями строить прекрасное будущее народов ШОС».
По оценке Чжэнь Вэй, китайско-армянские отношения характеризуются здоровым развитием: «Госруководители двух стран держат тесные контакты, углубляется политическое взаимодоверие, сотрудничество по торговле и экономике расширяется. Народы двух стран направляют общие усилия для превращения договоренностей в жизнь. Мы глубоко убеждены в перспективе двусторонних отношений и сотрудничества во всех областях».
За последние годы при поддержке партнеров всех стран, в том числе Совета политических и стратегических исследований «Китай-Евразия», как отметила Чжэнь Вэй, КДДС провел Форум народной дипломатии, Международный форум по медицинской инновации и сотрудничеству, Молодежный научно-технический инновационный форум, Форум по образованию женщин и сокращению бедности, Форум по охране материнства и детства, Форум по сокращению бедности и устойчивому развитию, Форум сотрудничества Китай-Центральная Азия, а также обмены СМИ, визиты молодых лидеров в Китай и другие мероприятия, содействовал реализации бесплатных операций по удалению катаракты пациентам из стран ШОС, в полной мере использовал преимущества народной дипломатии и создал платформу для практического сотрудничества в рамках ШОС.
«КДДС уделяет большое внимание защите прав и интересов женщин и детей, содействует трудоустройству, развитию и инновациям женщин, помогает развитию детей и молодежи, проводит выставки детских рисунков стран ШОС, спортивно-культурный фестиваль детей и молодежи, а также летние лагеря. КДДС также способствует молодежным обменам и визитам, инновациям и предпринимательству, профессиональной подготовке и т.д., чтобы развивались кадры для процветания страны и преемники дружбы. В этом году исполняется 10 лет инициативе «Один пояс, один путь». КДДС готов вместе с армянскими партнерами делиться достижениями китайской модернизации, развивать «Шанхайский дух», объединять усилия всех кругов общества, а также углублять сотрудничество в области здравоохранения, традиционной медицины, науки и технологий, образования, культуры, туризма, борьбы с бедностью и зеленого развития во имя продвижения народной дипломатии, совместного развития и процветания»,- резюмировала Чжэнь Вэй.