ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի մեծ թվով բնակիչների Հայաստան տեղափոխման շուրջ ստեղծված իրավիճակով, կազմակերպությունը պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ֆարհան Հակը։
«Գլխավոր քարտուղարը շատ մտահոգված է տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների հետևանքով մարդկանց տեղափոխությամբ դեպի Հայաստան։ Կարևոր է, որ տեղահանված բնակչության իրավունքները պաշտպանված լինեն, և նրանք ստանան իրենց անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը, ինչպես նաև պաշտպանությունը փախստականների մասին միջազգային իրավունքի համաձայն», - ասել է նա:
«Այս պահին մենք մարդասիրական աշխատանքով չենք զբաղվում։ ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերի գրասենյակի և փախստականների հարցերով վարչության ներկայացուցիչները, այնուամենայնիվ, այնտեղ են՝ Հայաստանի հարավում, ուր գնում է տեղահանված բնակչության մեծ մասը»,- շարունակել է նա։- «Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե որտեղից է այն շարժվում, որքան գիտեմ, այնտեղ կան ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներ»:

UN Secretary General Antonio Guterres is concerned about the situation regarding the displacement of a large number of residents of Nagorno-Karabakh to Armenia, and the UN is ready to provide assistance. The representative of the UN Secretary General, Farhan Haq, said at a briefing.
"The General Secretary is very concerned about the displacement of people to Armenia as a result of the recent events in the region. It is important that the rights of the displaced population are protected and that they receive the humanitarian assistance they need, as well as protection under international refugee law," he said.
"At the moment, we are not engaged in humanitarian work. However, the representatives of the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) and the UN Refugee Agency (UNHCR) are there, in the south of Armenia, where most of the displaced population is going," he continued. "As for the question of where it is moving from, as far as I know, there are ICRC representatives there."