Հնդկաստանի ադամանդի ոլորտը խորհուրդ է տվել հոկտեմբերի կեսերից երկու ամսով դադարեցնել չմշակված ադամանդի ներմուծումը երկիր, ասվում է արդյունաբերության գնագոյացման Rapaport գործակալության հայտարարության մեջ՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Գործակալության տվյալներով՝ դադարը կտեւի հոկտեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 15-ը, որից հետո երկրի առեւտրային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կրկին կուսումնասիրեն իրավիճակը դեկտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում։
Rapaport-ը նշում է, որ այս միջոցառումն ամենաարմատականն է արդյունաբերության մեջ COVID-19 համաճարակից ի վեր։
«Այդ քայլը պատասխան է ադամանդի առևտրի կտրուկ անկմանը ԱՄՆ-ում մանրածախ վաճառքի դանդաղման, լաբորատոր պայմաններում աճեցված ադամանդների աճող մրցակցության և Չինաստանի տնտեսական դանդաղման ֆոնին», - ասվում է Rapaport-ի հայտարարության մեջ:

Индийский алмазный сектор рекомендовал приостановить импорт алмазного сырья в страну на два месяца с середины октября, говорится в сообщении отраслевого ценового агентства Rapaport со ссылкой на источники.
По данным агентства, пауза продлится с 15 октября по 15 декабря, после чего в первую неделю декабря представители торговых организаций страны вновь изучат ситуацию. Rapaport отмечает, что эта мера является самой радикальной в индустрии со времен пандемии COVID-19.
«Этот шаг является ответом на серьезный спад в торговле бриллиантами на фоне вялых розничных продаж в США, усиления конкуренции со стороны выращенных в лаборатории бриллиантов и экономического спада в Китае», - говорится в сообщении Rapaport.