Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանի Հանրապետության անձնագրով քաղբանտարկյալ է։ Անկախ իր քաղաքական գործունեության նկատմամբ վերաբերմունքից, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է իրեն պաշտպանի իրավական ու դիվանագիտական մեթոդներով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» նախագահ Դանիել Իոաննիսյանը։
«Նույնը վերաբերում է ՀՀ քաղաքացու անձնագրով բոլոր այն անձանց, որոնք ապօրինաբար ազատազրկված են (կամ կազատազրկվեն) Ադրբեջանի կողմից»,-գրել է նա։
Նշենք, որ Ռուբեն Վարդանյանը Ադրբեջանի պետական անվտագության ծառայողների կողմից ձերբակալվել է Արցախից Հայաստան անցնելու ժամանակ և տարվել Բաքու։

Рубен Варданян - политзаключенный с паспортом Республики Армения. Независимо от отношения к его политической деятельности, РА должна защитить его правовыми и дипломатическими методами. Об этом написал на своей странице в Facebook глава общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
«То же самое касается всех имеющих паспорта РА граждан, которые незаконно лишены свободы (или будут лишены) Азербайджаном», - отметил Иоаннисян.
Напомним, что экс-госминистр Арцаха Рубен Варданян был задержан при переходе через азербайджанский КПП в Лачинском коридоре. Он доставлен в Баку.