Ռուսաստանի նախագահը 2020-ի դեկտեմբերին հայտարարել է, որ ԼՂ-ն Ադրբեջանի անխախտելի մաս է կազմում: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, «Եռաբլուրում» լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Գագիկ Մելքոնյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ Ռուսաստանը անընդհատ մատնանշում է փաստը, որ ՀՀ վարչապետը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Արցախը ներառյալ, եւ դա փոխել է իրավիճակը Արցախի հարցում:
«Մենք ունեցել ենք 3 նախագահ, նրանց ո՞ր մեկն է ասել, որ Արցախը Ադրբեջանի կազմում չէ: Միջազգային բոլոր հանդիպումների ժամանակ նրանք լուռումունջ ստորագրել ու ճանաչել են, որ Արցախը Ադրբեջանի մաս է: Իրենք չեն ասել այդ մասին ժողովրդին: Հրապարակավ չեն հայտարարել, որովհետեւ էդ դուխը չեն ունեցել: Ժողովրդից վախեցել են ու չեն ասել, որ նման բան կա: Փաշինյանն ասել է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում է, բայց դրանից առաջ Պուտինն է ասել»,-ասաց նա:
Գագիկ Մելքոնյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը ստում է, երբ ասում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը տեղյակ է եղել իրենց կողմից իրականացված գործողության մասին, որով օկուպացվեց ամբողջ Արցախը. «Իրենք ուզում են բոլորին ամեն ինչ խառնել իրար, որ մեր ներքին կայունությունը խաթարվի եւ մենք գնանք քաղաքացիական պատերազմի»:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է Հայաստանն առանց Արցախի պահելու իր ինքնիշխանությունը, անկախությունը եւ անվտանգությունը, պատգմավորը պատասխանեց. «Մեր բանակը հիմա վերակառուցվում է, վերազինվում է եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեր անկախությունը չխաթարվի, մեր երկրի անվտանգությունը պահպանենք»:

В декабре 2020 года президент России заявил, что Нагорный Карабах является неприкосновенной частью Азербайджана.  Об этом заявил в беседе с журналистами 27 сентября бывший заместитель министра обороны Армении, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Гагик Мелконян, комментируя позицию Россия, которая постоянно указывает на то, что премьер-министр Армении признал территориальную целостность Азербайджана, включая Арцах, и это изменило ситуацию в карабахском вопросе.
«У нас было три президента, кто из них не сказал, что Арцах входит в состав Азербайджана? На всех международных встречах они, молча, все подписывали и признавали, что Арцах является частью Азербайджана. Они просто не говорили об этом народу. Они не объявляли об этом публично, потому что боялись народа. Пашинян сказал, что Карабах входит в состав Азербайджана, но Путин сказал это еще до него», - заявил Мелконян.
По его словам, Азербайджан лжет, когда говорит, что Пашинян был осведомлен о начатой операции, в ходе которой был оккупирован Арцах. «Они хотят создать путаницу, нарушить нашу внутреннюю стабильность, и мы бы вступили в гражданскую войну», - сказал бывший замминистра.
На вопрос, как Армения сохранит свой суверенитет, независимость и безопасность без Арцаха, депутат ответил: «Наша армия сейчас восстанавливается и перевооружается, и мы должны сделать все, чтобы наша независимость не была подорвана, чтобы сохранить безопасность нашей страны».
Отметим, что ни один бывший президент Армении не признавал Арцах в составе Азербайджана. Позиция Армении состояла в том, что Арцах объявил о независимости в ходе развала СССР и никогда не был  частью независимого Азербайджана, соответственно, не имеет отношения к территориальной целостности АР. Лишь Никол Пашинян заявил о признании Арцаха в составе Азербайджана.