Հասկանում ենք, որ այս պահին առաջնահերթ են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների կեցության, բուժօգնության, սննդով ապահովելու ծրագրերը, սակայն կրթության իրավունքը ևս առաջնային է, և մենք պետք է առանց ժամանակ կորցնելու ապահովենք նրանց շարունակական կրթությունը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք դպրոցներ դիմող շուրջ 100 քաղաքացի՝ տարբեր մարզերում։ Սա վկայում է այն մասին, որ այն պահին, երբ քաղաքացիներն ունեն իրենց առաջնային կարիքների մասով որոշակի հստակություն, առաջին հերթին դիմում են դպրոց և դա շատ լավ է։ Մեր դպրոցները պատրաստ են դրան, մենք շրջաբերական ենք ուղարկել դպրոցներին, որտեղ հստակ հրահանգներ ենք տվել, թե ինչպես պետք է կազմակերպել գործընթացը։ Ուզում եմ տեղեկացնել, որ փաստաթղթային որևէ խոչընդոտ չի լինի»,-ասաց Անդրեասյանը։

Мы понимаем, что сейчас приоритет отдается жилищным, медицинским и продовольственным программам для семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, но право на образование также имеет первостепенное значение. Об этом заявила на пресс-конференции 27 сентября министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
«На данный момент уже около 100 граждан подали заявления в школы, в разных областях. Наши школы к этому готовы, мы разослали школам циркуляр, где дали четкие инструкции, как организовать данный процесс. Хочу сообщить, что никаких препятствий по части документов не будет», - заявила Андреасян.