2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց պաշարված Լեռնային Ղարաբաղում։ Այն, ինչ Ադրբեջանը անվանեց «հակաահաբեկչական գործողություն», հայ-ադրբեջանական հակամարտության հիմքում գտնվող վիճելի տարածքի նկատմամբ լիարժեք և անվերապահ վերահսկողություն հաստատելու վերջին փորձն էր: Այս մասին Inkstick պարբերականի համար գրել է «Ինչպես է հայատյացությունը սնուցում Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը» հոդվածի հեղինակ Մարտին Մակարյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի կամ Արցախի՝ հայաբնակ լեռնային շրջանի շուրջ հակամարտությունը, որը 1923 թվականին որպես «ինքնավար մարզ» մտցվել է Խորհրդային Ադրբեջանի իրավասության տակ, վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում հանգեցրել է պատերազմների և ինտենսիվ մարտերի երեք ալիքների։
Շարունակվող հակամարտությունը հանգեցրել է տասնյակ հազարավոր զոհերի, զանգվածային տեղահանությունների և էթնիկ ատելության այնպիսի մասշտաբների, որոնք հազվադեպ են երևում լարվածության այլ օջախներում:
Մակարյանն ընդգծում է, որ հակամարտությունը բնորոշվում է 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզման պայմաններում անկախության օգտին քվեարկած Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջև դառը պայքարով: Ադրբեջանը հավակնում է ամբողջական ինքնիշխանության և իր իշխանության հաստատում ողջ տարածքի վրա:
«Փխրուն զինադադարը ձեռք է բերվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին՝ պատերազմական հանցագործությունների և քաղաքացիական զոհերի մասին տեղեկությունների ֆոնին, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից տեղական իշխանության մարմինների դեմոնտաժին ուղղված համակողմանի ռազմական ջանքերի արդյունքում։ Հանդիպելով գերազանցապես գերազանցող ռազմական ուժերի հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղը համաձայնել է ցրել տեղական զինված ուժերը և սկսել բանակցություններ ադրբեջանական ծրագրի շուրջ: Իրավիճակը զարգանում է, բայց սա պատահական հարձակում չէր:
Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը սկսում են փախչել ավերիչ ռազմական գործողությունից հետո տարածաշրջանում առաջացած քաոսից, կարևոր է նշել, որ Ադրբեջանը վերջին հարձակման համար հող էր նախապատրաստել դրա սկսվելուց ամիսներ առաջ: 2023 թվականի օգոստոսի 8-ին, հարձակումից մի քանի շաբաթ առաջ, Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն իրավական եզրակացություն և սարսափելի նախազգուշացում հրապարակեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ցեղասպանություն են սպառնում Ադրբեջանի կողմից՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման միջոցով, որը տարածաշրջանը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհն է։ Շրջափակումը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերից, և 120 հազար բնակիչներ փակվել են ներսում՝ սովի և ընտրության առաջ՝ հեռանալ կամ ենթարկվել Բաքվի իշխանություններին։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը, համակարգելով իր գործողությունները Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ և արհամարհելով Արևմուտքի՝ հայկական կողմի հետ երկխոսության կոչերը, արեց վերջին քայլը՝ հակամարտության «հանգուցալուծում» պարտադրելու համար»,- գրում է հոդվածի հեղինակը։
Մարտին Մակարյանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի վերջին լայնածավալ հարձակումը տարածաշրջանում կոշտ հիշեցում էր, որ անատամ դիվանագիտությունը և արևմտյան միջնորդների վստահությունը ագրեսիվ ավտոկրատի խոստումներին՝ բանակցային կարգավորման հասնելու ուղու վրա մնալու վերաբերյալ, անիմաստ են:
«Բաքվի վճռականությունը՝ հակամարտությունը դադարեցնել իր ձևով, ուժի և տարածաշրջանից մնացած հայերին դուրս մղելու դաժան արշավի միջոցով, ոչ միայն վտանգում է Հայաստանի հետ կայուն խաղաղության հասնելու փխրուն հնարավորությունը, այլև հղի է մարդկային մեծ ողբերգությամբ, ինչպես ցույց են տալիս Ղարաբաղից եկող ապացույցները»,- նշում է նա։

19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление в подвергнувшемся блокаде Нагорном Карабахе. То, что Азербайджан назвал «антитеррористической операцией», стало его последней попыткой установить полный и безоговорочный контроль над спорной территорией, лежащей в основе армяно-азербайджанского конфликта. Об этом пишет для издания Inkstick автор статьи «Как армянофобия питает внешнюю политику Азербайджана» Мартин Макарян.
«Конфликт вокруг Нагорного Карабаха, или Арцаха, - армянонаселенного горного района, который в 1923 году был передан под юрисдикцию советского Азербайджана в качестве «автономной области», - за последние три десятилетия привел к трем волнам войн и интенсивным боевым действиям. Продолжающийся конфликт привел к десяткам тысяч жертв, массовому перемещению населения и этнической ненависти в таких масштабах, которые редко встречаются в других очагах напряженности»,- отмечает автор статьи.
Макарян подчеркивает, что конфликт определяется ожесточенной борьбой между правом на самоопределение армян Нагорного Карабаха, проголосовавших за независимость в 1991 году на фоне распада Советского Союза, и принципом территориальной целостности, согласно которому Азербайджан претендует на полный суверенитет и власть над всей территорией.
«Хрупкое перемирие было достигнуто 20 сентября 2023 года на фоне сообщений о военных преступлениях и жертвах среди мирного населения, а также в результате тотальных военных усилий Азербайджана по демонтажу институтов местной власти. Столкнувшись со значительно превосходящей военной силой, Нагорный Карабах согласился распустить местные вооруженные формирования и начать переговоры по азербайджанской программе. Ситуация развивается, но это не было случайным нападением.
В то время как армяне Нагорного Карабаха начинают спасаться от хаоса, возникшего в регионе после разрушительной военной операции, важно отметить, что Азербайджан подготовил почву для последнего нападения за несколько месяцев до ее начала. 8 августа 2023 года, за несколько недель до начала наступления, Луис Морено Окампо, бывший главный прокурор Международного уголовного суда (МУС), опубликовал юридическое заключение и грозное предупреждение о том, что армянам Нагорного Карабаха грозит геноцид из-за блокады Азербайджаном Лачинского коридора - единственного пути, связывающего разрушенный войной регион с Арменией. Блокада длится с декабря 2022 года, и 120 тыс. жителей оказались запертыми внутри, перед голодом и выбором: уйти или подчиниться власти Баку. 19 сентября 2023 года Азербайджан, координируя свои действия с Россией и Турцией и игнорируя призывы Запада к диалогу с армянской стороной, сделал последний шаг в форсировании «решения» конфликта», - пишет автор статьи.
Мартин Макарян подчеркивает, что последнее полномасштабное наступление Азербайджана в регионе стало убедительным напоминанием о том, что беззубая дипломатия и доверие западных посредников к обещаниям агрессивного автократа не отступать от курса на достижение урегулирования путем переговоров не имеют смысла.
«Решимость Баку завершить конфликт по-своему, с помощью силы и жестокой кампании по вытеснению оставшихся армян из региона, не только ставит под угрозу хрупкую возможность достижения прочного мира с Арменией, но и чревата большой человеческой трагедией, о чем свидетельствуют свидетельства, поступающие из Карабаха», - отмечает он.