Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությունը կարող է տպավորություն ստեղծել, թե Բաքուն եւ Անկարան հրաժարվել են Հայաստանի տարածքով միջանցքի հարցում իրենց մտադրություններից եւ կարող են փորձել հաղորդակցություն բացել Իրանի միջով։ Այս մասին  NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռոբերտ Բեգլարյանը։
Հիշեցնենք, որ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը թույլ չտա միջանցք բացել իր տարածքում, ապա Իրանը «ուրախությամբ կընդունի, որ այդ միջանցքն անցնի իր տարածքով»։
«Նախ, միջանցք եզրույթն ինքնին հարցեր է առաջացնում։ Եթե միջանցք ասելով հասկանում են արտատարածքային հաղորդակցություն, ապա եթե այն հնարավոր չէ Հայաստանի տարածքով, ապա հնարավոր չէ նաեւ Իրանի տարածքով։
Եթե նկատի ունեն արդեն գոյություն ունեցող ճանապարհների եւ երթուղիների գործունեության ռեժիմի փոփոխություն, ապա դա նույնպես դժվար է պատկերացնել։ Իրանը միշտ համագործակցել է ընդունված նորմերին համապատասխան։
Ուստի կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը փորձ է՝ թոզ փչելու միջազգային հանրության աչքերին։
Վերջին երեք տարում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի մոտեցումներից կարելի է եզրակացնել, որ նրանք ցանկանում են ստանալ արտատարածքային միջանցք եւ կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
Այդ դեպքում Հայաստանի համար ի՞նչ տնտեսական շահի մասին կարող է խոսք լինել։ Եթե այդպես լինի, ապա դա կլինի Պանամայի կամ Սուեզի ջրանցքի նման մի բան, եւ Հայաստանին լավագույն դեպքում տարեկան որոշակի գումար կվճարեն։
Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը եւ ճանապարհների բացումը՝ նույնիսկ Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո, կարճաժամկետ հեռանկարում չի կարող որեւէ իրական տնտեսական օգուտ բերել Հայաստանին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ներուժը:
Ուստի Հայաստանի տնտեսությունը պետք է պատրաստ լինի տեխնոլոգիական զարգացման, որպեսզի նրա տնտեսությունը կարողանա մրցակցել թուրքականի հետ»,-ասաց պատգամավորը։

Заявление президента Турции Эрдогана может создать впечатление, что Баку и Анкара отказались от своих намерений в вопросе коридора через Армению и могут пытаться провести коммуникацию через Иран. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 27 сентября заявил депутат парламента Ирана Роберт Бегларян.
Напомним, что Эрдоган ранее заявил, что если Армения не позволит создать коридор на своей территории, то Иран «с радостью отнесется к идее позволить этому коридору пройти через свою территорию».
«Во-первых, сам термин коридор вызывает вопросы. Если под коридором понимают экстерриториальную коммуникацию, то если она невозможна по территории Армении, то невозможна также и по территории Ирана.
Если имеют в виду изменение режима функционирования уже существующих дорог и маршрутов, то это тоже сложно представить. Иран всегда сотрудничал в соответствии с принятыми нормами, и если речь идет об этом, то и объявлять об этом отдельно не было никакой необходимости.
Поэтому мне кажется, что это заявление – попытка пустить пыль в глаза мировому сообществу. Во всем этом есть темные стороны.
Исходя из подходов, звучащих из Азербайджана и Турции в течение трех лет, можно сделать вывод, что они хотят получить экстерриториальный коридор и поставить территориальную целостность Армении под сомнение, считает депутат.
«О какой экономической выгоде для Армении может идти речь в таком случае? Если будет так, то это будет что-то похожее на Панамский или Суэцкий канал, и Армении в лучшем случае ежегодно будут выплачивать некую сумму. О каком экономическом развитии Армении может идти речь в таком случае?», – отметил Бегларян.
По его убеждению, разблокирование коммуникаций и открытие дорог с Турцией и Азербайджаном даже под суверенитетом Армении в краткосрочной перспективе не может принести Армении какую-либо реальную экономическую выгоду,  учитывая потенциал Армении.
«Для этого экономика Армении должна быть готова с точки зрения технологического развития и с точки зрения администрирования, чтобы ее экономика могла конкурировать с турецкой», – подчеркнул депутат.