Չինաստանը և Գերմանիան հոկտեմբերի 1-ին Գերմանիայում կանցկացնեն իրենց երրորդ ֆինանսական երկխոսությունը՝ վերսկսելով բարձր մակարդակի բանակցությունները, որոնք մի քանի տարի դադարեցված էին Covid-19-ի պատճառով։
Չինական կողմը կներկայացնի Չինաստանի փոխվարչապետ Հե Լիֆենգը, գերմանական կողմից՝ Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները, հերթական մամուլի ասուլիսում հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մաո Նինգը։
2019 թվականի հունվարին կայացած բանակցությունների վերջին փուլում Չինաստանը և Գերմանիան համաձայնագրեր ստորագրեցին բանկային, ֆինանսական և կապիտալի շուկաներում համակարգումը ուժեղացնելու համար և խոստացան ընդլայնել բաց շուկա մուտքը և խորացնել համագործակցությունը՝ ընդլայնելու տնտեսական կապերը:
Այդ ժամանակից ի վեր Եվրամիությունը, այդ թվում՝ Գերմանիան, մտահոգություն է հայտնել Չինաստանից տնտեսական կախվածության վերաբերյալ։
Անցյալ շաբաթ Գերմանիան ասաց, որ նախատեսում է ստիպել հեռահաղորդակցական օպերատորներին կրճատել Huawei և ZTE սարքավորումների օգտագործումը իրենց 5G ցանցերում այն բանից հետո, երբ վերանայումը պարզել է, որ չափազանց մեծ կախվածություն ունի այդ չինական մատակարարներից:

Китай и Германия проведут третий финансовый диалог в Германии 1 октября, возобновив переговоры на высоком уровне, которые застопорились на несколько лет из-за Covid-19.
Китайскую сторону представит вице-премьер Китая Хэ Лифэн, немецкую - министр финансов Германии Кристиан Линднер, сообщил официальный представитель МИЛ КНР Мао Нин на очередной пресс-конференции.
В последнем раунде переговоров в январе 2019 года Китай и Германия подписали соглашения об усилении координации в банковской сфере, финансах и на рынках капитала, а также обязались расширять открытый доступ к рынкам и углублять сотрудничество для расширения экономических связей.
С тех пор Европейский Союз, включая Германию, выразил обеспокоенность по поводу  экономической зависимости от Китая.
На прошлой неделе Германия заявила, что планирует заставить операторов связи сократить использование оборудования Huawei и ZTE в своих сетях 5G после того, как проверка выявила чрезмерную зависимость от этих китайских поставщиков.