Հազարավոր մարդիկ, ովքեր այժմ լքում են իրենց տները, պետք է պաշտպանված լինեն վտանգներից։ Բնակչության լայնածավալ տեղաշարժը հաշվի առնելով՝ կոչ ենք անում իշխանություններին հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը:
Այս մասին հայտնում են Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպությունից:
«Հիվանդ, վիրավոր, տարեց, հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ, հղի կանայք ու ընտանիքից բաժանված կամ առանց ուղեկցության երեխաները պետք է առանձնահատուկ ուշադրության արժանանան։
ԿԽՄԿ-ի գլխավոր առաջնահերթությունն է ապահովել այս մարդկանց անվտանգությունը, ինչպես նաև սննդի, առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունը։
Առաջնային է նաև օգնել քաղաքացիներին գտնել իրենց կորցրած հարազատներին, ինչպես նաև շարունակել տարհանել վիրավորների ու անհետաձգելի բուժօգնության կարիք ունեցող հիվանդների։
Հումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա, հեռահաղորդակցության ծառայությունները խաթարված են, ինչի հետևանքով մարդիկ դժվարությամբ են կապ հաստատում հարազատների հետ։
Անցած շաբաթվա ընթացքում մեր թիմերը տարհանել են շտապ օգնության կարիք ունեցող 50 վիրավորների և տրամադրել 66 տոննա ալյուր, բժշկական պարագաներ, 28,000 տակդիր և 1,500 լիտր վառելիք՝ տեղի բուժհաստատությունների գեներատորների աշխատանքն ապահովելու համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Тысячи людей, которые сейчас покидают свои дома, должны быть защищены от угроз. Учитывая масштабное перемещение населения, призываем власти уважать международное гуманитарное право. Об этом говорится в сообщении, распространенном МККК.
«Особое внимание должно уделяться больным, раненым, пожилым людям, инвалидам, беременным женщинам и детям, разлученным со своими семьями или оказавшимся без сопровождения. Главным приоритетом МККК является обеспечение безопасности этих людей, а также доступа к продовольствию и медицинским услугам.
Приоритетной задачей является и помощь гражданам в поиске пропавших родственников, а также продолжение эвакуации раненых и больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи.
Гуманитарная ситуация продолжает оставаться тяжелой: наблюдается острая нехватка продуктов питания и медикаментов, нарушена связь, в результате чего людям трудно связаться с родственниками.
На прошлой неделе наши бригады эвакуировали 50 раненых, нуждающихся в неотложной помощи, предоставили 66 т муки, медикаменты, 28000 подгузников и 1500 литров топлива для обеспечения работы генераторов местных медицинских учреждений».