ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն այս պահին աշխատում է Արցախի գործընկերների հետ` համակարգելու բոլոր բռնի տեղահանված թոշակառուների, նպաստառուների հատկացումները։ Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, ՀՀ կառավարության նիստում հատարարեց նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
«Կան տեխնիկական խնդիրներ` սկսած այդ բազաներին տիրապետելու, տվյալները հավաքագրելու առումով։ Ոչ միայն թոշակները, այլև ծերության, երեխայի խնամքի նպաստների հարցերը կան, հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները կան։ Առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում այս մասին առավել հստակ կարող ենք տեղեկատվություն ունենալ»,– հայտարարեց նախարարը։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հավաստիացրեց, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում բոլոր բռնի տեղահանվածների նույնականացման հետ կապված ամբողջ ճշտգրտված տեղեկատվությունը պատրաստ կլինի։
«Եթե այսօրվա դրությամբ նույնականացված տվյալները վերաբերում են բռնի տեղահանված անձանց միայն երկու երրորդին, ապա կարծում ենք, որ մեկ շաբաթ անց ամբողջ կտիրապետենք ինֆորմացիային»,– նշեց Խաչատրյանը։
Փոխվարչապետը կարծիք հայտնեց, որ կլինեն ֆինանսական աջակցության տարբեր գործիքներ, որոնք միգուցե թոշակ կամ նպաստ չկոչվեն, սակայն շահառու յուրաքանչյուր խմբի հասցեական կարիքներին համապատասխան կլինեն։

Министерство труда и социальных вопросов Армении в настоящее время работает с карабахскими коллегами для координации процесса, связанного со всеми пенсионерами и бенефициарами, насильственно перемещенными из Карабаха.
«Имеются технические проблемы, начиная с освоения баз и до сбора данных. Есть не только вопросы относительно пенсий, но и пособий по старости, уходу за ребенком, вопросы, связанные с людьми с ограниченными возможностями. В ближайшие дни мы сможем получить более четкую информацию об этом», - заявил Хачатрян.
Он также добавил, что в течение ближайшей недели будет готова уточненная информация, связанная с идентификацией всех насильственно перемещенных.
Вице-премьер отметил, что будут различные инструменты финансовой поддержки, которые, возможно, не будут называться пенсиями или пособиями, но будут соответствовать адресным потребностям каждой группы бенефициаров.