Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական հարձակման հետեւանքներին՝ քաղաքացիական բնակավայրերի եւ անձանց թիրախավորմամբ, հանգեցնելով ԼՂ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանման:
Նախարար Միրզոյանն կարեւորել է միջազգային գործընկերների եւ կառույցների հստակ գնահատականն ու գործուն մեխանիզմների միջոցով ուժի կիրառման հետագա դեպքերի բացառման հրամայականը: ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակել է ուժի կիրառման գործելակերպը՝ չնայած հակառակի վերաբերյալ վերջին ամիսներին հնչած հավաստիացումներին:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանն ապակայունացնելու փորձերի, ՀՀ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման հրամայականը՝ այս համատեքստում ընդգծելով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մանդատը:

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a telephone conversation on September 28 with Leo Docherty, Parliamentary Under Secretary of State at the Foreign, Commonwealth & Development Office (Europe) and discussed the situation in Nagorno-Karabakh.
According to a press release by the Armenian Foreign Ministry, Ararat Mirzoyan drew the attention of Leo Docherty to the consequences of the military attack unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno Karabakh on September 19, and targeting civilian settlements and people that led to the massive forced displacement of the population of Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan emphasized the importance of clear assessment of international partners and structures, adding that it is an imperative to exclude future cases of the use of force through effective mechanisms. He stressed that Azerbaijan continues the practice of using force, despite the assurances to the contrary in recent months.
Ararat Mirzoyan also highlighted the imperative of curbing the attempts to destabilize the region, territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, emphasizing the mandate of the UN Security Council in this context.