Ղազախստանը որևէ մտահոգություն չունի Ռուսաստանից տարածքային պահանջների հետ կապված, հինգշաբթի Բեռլինում կայացած ճեպազրույցում ասել է հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
«Ինչ վերաբերում է Ղազախստանի և Ռուսաստանի սահմանին, ապա այն ժամանակին դելիմիտացվել և զգալի չափով սահմանազատվել է, հաստատվել և վավերացվել երկու երկրների խորհրդարանների կողմից։Ուստի Ռուսաստանի կողմից տարածքային պահանջների հետ կապված մտահոգություններ չունենք։ Մենք կանոնավոր բարեկամական կապեր ենք պահպանում երկկողմանի հիմունքներով, ինչպես նաև համապատասխան ինտեգրացիոն ասոցիացիաների շրջանակներում»,- ասել է Տոկաևը՝ պատասխանելով Ռուսաստանի հետ Ղազախստանի հարաբերությունների մասին հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ Ղազախստանն ու Ռուսաստանն ունեն աշխարհի ամենաերկար ցամաքային սահմանը, 2013-ին երկու երկրների միջև դաշնակցային հարաբերությունների մասին համաձայնագիր է ստորագրվել։

У Казахстана нет каких-либо опасений в отношении территориальных притязаний со стороны России, заявил в четверг президент республики Касым-Жомарт Токаев на брифинге в Берлине.
«Что касается границы между Казахстаном и Россией, то она была в свое время делимитирована и в значительной степени демаркирована, подтверждена и ратифицирована парламентами двух стран. Поэтому каких-либо опасений в отношении территориальных притязаний со стороны России у нас не имеется. Мы поддерживаем регулярные дружеские контакты на двусторонней основе, а также в рамках соответствующих интеграционных объединений», - сказал Токаев, отвечая на вопрос о взаимоотношениях Казахстана с Россией.
Он напомнил, что Казахстан и Россия обладают самой протяженной сухопутной границей в мире, в 2013 году был подписан договор о союзнических взаимоотношениях между двумя странами.