Ադրբեջանի ընտրությունը՝ հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, քան Արևմուտքի կողմից աջակցվող համաձայնության հասնել, որը երաշխավորում է իր հայ փոքրամասնության քաղաքացիական իրավունքները, նշանակում է, որ նա մեղավոր է էթնիկ զտումների մեջ, գրում է The Economist-ը։
«Հեղեղված լինելով ժամանակակից ադրբեջանական բանակով, հյուծված և քաղցած իննամսյա շրջափակումից, մեկուսացված իր հայրենիքից՝ Հայաստանից և դավաճանված Ռուսաստանի կողմից, որը ստանձնել էր տարածաշրջանի անվտանգությունը, Լեռնային Ղարաբաղն այլ ելք չուներ, քան կապիտուլյացիայի ենթարկվել։ The Economist-ի մամուլի հրապարակման ժամանակ մոտ 65,000 էթնիկ հայեր (նախապատերազմյան մոտ 120,000 բնակչությունից) փախել էին: Տարածաշրջանի վրա հարձակվելու Ադրբեջանի ընտրությունը, այլ ոչ թե Արևմուտքի աջակցությունը վայելող համաձայնության հասնելը, որը երաշխավորում է իր հայկական փոքրամասնության քաղաքացիական իրավունքները, նշանակում է, որ նա մեղավոր է էթնիկ զտումների մեջ:
Ոչ բոլորն են գնացել, թեև շատերը կհեռանան։ Նրանց համար, ովքեր մնացել են, կենսական նշանակություն ունի, որ Ադրբեջանը պատասխանատվության ենթարկվի մարդու իրավունքների ցանկացած խախտման համար տարածաշրջանում, որն այժմ գտնվում է նրա վերահսկողության տակ: Արեւմուտքը պետք է օգտագործի իր ունեցած ցանկացած լծակ: Ադրբեջանի վերնախավը սիրում է ժամանակ և գումար ծախսել Եվրոպայում և Ամերիկայում, ուստի պատժամիջոցների սպառնալիքը պետք է հնարավորինս շուտ իրագործվի։ Ժամանակն էական է: Չափազանց շատ ժամանակ է կորսված:
...Սակայն այս մեկօրյա պատերազմի հետեւանքները դուրս կգան Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից։ Այս դրվագը վկայում է Կովկասում ուժերի հարաբերակցության փոփոխության մասին: Հայաստանի ինքնիշխանությունն ավելի փխրուն է թվում, քան 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզումից հետո։ Ռուսաստանը՝ 19-րդ դարի սկզբից տարածաշրջանային հեգեմոնը, ապացուցել է, որ Հայաստանի անզոր ու դավաճան բարեկամն է, որի հետ վաղուց ռազմական դաշինք է կնքել։ Արևմուտքը փորձեց աշխատել Ադրբեջանի հետ՝ բռնությունը կանխելու համար, բայց այժմ կարծես թե ձախողվել է: Իսկ Թուրքիան, որն այս ամիս աջակցեց իր քույր թյուրքական պետության հարձակմանը, աճում է:
Քաոսի անմիջական պատճառը Ռուսաստանի թուլությունն է։ Մինչ Պուտինը ձախողվում էր Ուկրաինայի դեմ պատերազմում, Թուրքիան և Ադրբեջանը հնարավորություն տեսան օգտագործելու իրենց առավելությունը։ Ռուսաստանի նախագահը ոչինչ չարեց, երբ անցյալ տարի Ադրբեջանը ռազմական ներխուժում կատարեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք։ Դավաճանված զգալով՝ Հայաստանը սկսեց թեքվել դեպի Արևմուտք։ Այն նաև զիջման գնաց եւ ընդունեց Ադրբեջանի պահանջների մեծ մասը և ճանաչեց Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ:
Պուտինի զայրույթը Հայաստանի դեմ մեծացել է, քանի որ վերջինս թեքվել է դեպի Արևմուտք: Նրա կարծիքով, Հայաստանի վերջին մեղքը Միջազգային քրեական դատարանին միանալու ծրագիրն է։ Էլ ավելի մեծ ռիսկ է այն, որ Ադրբեջանը ճնշում կգործադրի հենց Հայաստանի վրա և համաձայնության կգա Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ՝ երկրի հարավով միջանցք ստեղծելու համար։ Սա կկապի Թուրքիան և ադրբեջանական մայրցամաքը, կզրկվի Հայաստանի ինքնիշխանությունից և կմեկուսացնի Իրանի հետ իր կարևոր սահմանից:
Կարճաժամկետ հեռանկարում արևմտյան կառավարությունները պետք է օգնեն Հայաստանին հաղթահարել Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների մեծ հոսքը, ինչպես նաև օգնեն բանակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և հետևաբար տեւական խաղաղության համաձայնագրի շուրջ: Երկարաժամկետ հեռանկարում Արևմուտքը պետք է աջակցի Հայաստանի ջանքերին՝ նվազեցնելու իր կախվածությունը Ռուսաստանից և խրախուսի Թուրքիային կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և բացել երկրների վաղուց փակ սահմանները։ Դա կբերի առևտրի ավելացման և Հայաստանի մեկուսացման թուլացման: Դիվանագիտական ​​հմտության և հաջողության դեպքում Կովկասում տիրող քաոսը դեռ կարելի է զսպել»:

Выбор Азербайджана атаковать Нагорный Карабах вместо того, чтобы заключать поддерживаемую Западом сделку, гарантирующую гражданские права его армянского меньшинства, означает, что он виновен в этнических чистках, пишет The Economist.
«Подавленный современной азербайджанской армией, истощенный и голодный в результате девятимесячной блокады, изолированный от своей родины, Армении и преданный Россией, которая взяла на себя обеспечение безопасности в регионе, у Нагорного Карабаха не было другого выбора, кроме как капитулировать. На момент выхода  The Economist в печать, около 65 000 этнических армян  (из довоенного населения, составлявшего около 120 000 человек) бежали. Выбор Азербайджана атаковать регион вместо того, чтобы заключать поддерживаемую Западом сделку, гарантирующую гражданские права его армянского меньшинства, означает, что он виновен в этнических чистках.
Не все уехали, хотя уйдут еще многие. Для тех, кто остался, жизненно важно, чтобы Азербайджан был привлечен к ответственности за любое нарушение прав человека в регионе, который сейчас находится под его контролем. Западу необходимо использовать любые рычаги, которые у него есть. Элита Азербайджана любит проводить время и тратить деньги в Европе и Америке, поэтому угроза санкций должна быть реализована как можно скорее. Время имеет существенное значение. Слишком много времени потрачено впустую.
…Однако последствия этой однодневной войны выйдут далеко за пределы Нагорного Карабаха. Этот эпизод знаменует собой сдвиг в балансе сил на Кавказе. Суверенитет Армении выглядит более хрупким, чем после распада Советского Союза в 1991 году. Россия, региональный гегемон с начала 19-го века, оказалась бессильным и вероломным другом Армении, с которой она уже давно имеет военный союз. Запад пытался работать с Азербайджаном, чтобы предотвратить насилие, но теперь, похоже, ему это не удалось. А Турция, которая в этом месяце поддержала нападение своего братского тюркского государства, находится на подъеме.
Непосредственной причиной хаоса является слабость России. Пока Путин терпел неудачи в войне против Украины, Турция и Азербайджан увидели возможность воспользоваться своим преимуществом. Президент России ничего не сделал, когда в прошлом году Азербайджан совершил военное вторжение на суверенную территорию Армении. Чувствуя себя преданной, Армения начала поворачиваться к Западу. Она также уступила большинству требований Азербайджана и признала суверенитет Азербайджана над Нагорным Карабахом.
Гнев Путина против Армении усилился по мере того, как она склонялась к Западу. По его мнению, последним грехом Армении является ее план присоединиться к Международному уголовному суду. Еще больший риск заключается в том, что Азербайджан будет оказывать давление на саму Армению и вступит в сговор с Россией и Турцией, чтобы создать коридор через юг страны. Это свяжет Турцию и материковую часть Азербайджана, лишит Армению суверенитета и изолирует ее от важнейшей границы с Ираном.
В краткосрочной перспективе западные правительства должны помочь Армении справиться с большим наплывом беженцев из Нагорного Карабаха, а также помочь заключить справедливое – и, следовательно, прочное – мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. В долгосрочной перспективе Запад должен поддержать усилия Армении по снижению ее зависимости от России и призвать Турцию нормализовать отношения с Арменией и открыть давно закрытую границу этих стран. Это приведет к развитию торговли и облегчит изоляцию Армении. При наличии дипломатического искусства и удачи хаос на Кавказе еще можно сдержать».